Nem mindennapi büntetéssel sújtottak egy Joseph Kelly nevű brit Twitter-felhasználót, akinek gyűlöletkeltő bejegyzése miatt 150 óra közmunkát kell végeznie – számolt be róla a The Verge.
Posztjának célpontja Sir Tom Moore százados volt, aki azzal vált ismertté, hogy a 100. születésnapja előtt egy jótékonysági adománygyűjtés keretében 10 nap alatt 100, egyenként 25 méteres kört tett meg a kertjében keretes járókerete segítségével, hogy az ebből befolyó összeggel a brit nemzeti egészségügyi szolgálat (NHS) a koronavírus-járvány elleni küzdelemben hősiesen részt vállaló munkatársait és önkénteseit támogassa. Bár kezdetben 1000 fontot szeretett volna gyűjteni, végül 32 796 475 font gyűlt össze.
A háborús veterán végül kevesebb mint egy évvel később, 2021. február 2-án hunyt el, Covid-19 okozta tüdőbetegség következtében. Halála másnapján a 36 éves Kelly azt posztolta Twitterre, hogy
a jó brit katona a halott brit katona, égjen az öreg.
Kelly-t tavaly februárban bűnösnek találták, és még a börtönbüntetésre is volt esélye. Az ügy felhívta a figyelmet egy gyakran kritizált brit jogszabályra, amely lehetővé teszi, hogy a közösségi média felhasználóit súlyosan sértő üzenetek küldéséért büntetőeljárás alá vonják.
Végül szerdán született meg az ítélet Joseph Kelly ügyében.
A védelem azzal érvelt, hogy akkoriban Kellynek elég kevés követője volt a Twitteren, hogy alkoholt fogyasztott, mielőtt kitette a posztot, és hogy a tweetet 20 perccel később már el is távolította.
Elismeri, hogy hibázott. Szinte egyből törölte a tweetet, de a szellem addigra már kiszabadult a palackból
– mondta Kelly ügyvédje, Tony Callahan.
Egy részegen megírt poszt volt, amit egy számára érzelmileg megterhelő időszakban írt, és szinte egyből eltávolított – tette hozzá az ügyvéd.
Kellyt 18 hónap felügyeletre és 150 óra közmunkára ítélték.
A Kellyt elítélő Adrian Cottam seriff úgy véli, hogy egy súlyosan sértő tweet volt.
„Legyen ez elrettentő példa az embereknek, hogy hiába tettél lépéseket, hogy visszavond a dolgot, amint megnyomod a kék gombot, ennyi volt. Fontos, hogy mások is felismerjék, milyen gyorsan kicsúszhatnak a dolgok az ember kezéből. Te jó példa vagy erre, hiszen nem sok követőd van” – mondta Kellynet Cottam.
Kelly-t az Egyesült Királyság kommunikációs törvényének 127. szakasza alapján találták bűnösnek. A törvényt eredetileg a telefonon sértő dolgokat mondók büntetőjogi felelősségre vonására fogalmazták meg, de később kibővítették a közösségi médiában megjelenő durván sértő üzenetekre is. Több száz brit állampolgárt találtak már bűnösnek a 127. szakasz alapján, gyakran azért, mert sértegették, gyalázták és zaklatták a közszereplőket, például sportolókat, újságírókat és parlamenti képviselőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.