Yvan Colonna 1998-ban gyilkolta meg a vezető korzikai kormánytisztviselőt, Claude Erignacot, ám a sziget lakosságának Franciaországtól elszakadni vágyó része szemében ezzel egyfajta nemzeti hős lett, így a rendőrség is csak évekkel később tudta elfogni. Ekkor azonban életfogytig tartó börtönbüntetést kapott.
Miután március 2-án a börtönben megtámadta az Afganisztánban letartóztatott, terrorizmusért elítélt kameruni Franck Elong Abe, aminek következtében kis híján életét is vesztette, Korzikán elszabadultak az indulatok és összecsapásokra került sor a felháborodott tömeg és a rohamrendőrség között – írja a France 24.
A nyomozás szerint Colonnát gyúrás közben támadta meg Abe a börtön konditermében, és egy zsákkal próbálta megfojtani.
Eleinte több sajtótermék is arról írt, hogy a nacionalista hős életét vesztette, ám az orvosok képesek voltak életben tartani. A támadót terrorszervezet tagjaként elkövetett gyilkossági kísérlettel vádolják, és az ország terrorellenes ügyészségének vezetője, Jean-Francois Ricard szerint be is vallotta a támadást. Az ügyész szerint Abét Colonna istenkáromló szavai dühítették fel.
Az események hatására Korzika több városában – Ajaccioban, Calviban és Bastiában – is több száz ember tüntetett, ám ezek a megmozdulások gyorsan erőszakossá váltak. Korzika a 18. század óta része Franciaországnak, ám állandó a feszültség a központi kormányzat és a függetlenséget követelő nacionalisták között.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka zavargásai is elsősorban a kormányzati épületeket vették célba,
Ajaccióban a bíróság épületébe bejutva tüzeket is gyújtottak, mely ugyan nem terjedt át az épület felsőbb szintjeire, de így is jelentős károkat okozott. A Colonna által meggyilkolt prefektusról, Erignacról elnevezett téren aztán a tüntetők egy bankot is kifosztottak. A helyi hatóságok szerint csak Ajaccióban 14-en sérültek meg és 2 embert letartóztattak.
Calviban a tüntetők Molotov-koktélokkal és kövekkel támadtak kormányzati épületeket, míg Bastiában 23 rohamrendőr és 3 civil sebesültje van a zavargásoknak.
Colonna egy dél-franciaországi börtönben töltötte büntetését, miután a hatóságok az elítélt különleges státuszára hivatkozva megtagadták azt, hogy Korzikára szállítsák. Noha Jean Castex miniszterelnök ezt a státuszt kedden megszüntette, Colonna támogatóit ez láthatóan nem nyugtatta meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.