A gyerekvállalás világszerte sok pénzbe kerül, míg az Egyesült Államok a költségskála közepén helyezkedik el, addig Kína az egyik legdrágább hely lett a gyereknevelésre – számolt be a CNN.
A Jefferies Financial Group (JEF) kutatása, amely a Yuwa Population Research adatait felhasználva kimutatta, hogy Dél-Korea vezeti a legdrágább helyek listáját a születéstől 18 éves korig tartó gyermeknevelés szempontjából – az egy főre jutó bruttó nemzeti össztermék százalékában mérve. A második helyen Kína áll, majd Olaszország következik, az Egyesült Államok a 14 legdrágább hely Németország és Japán között elhelyezkedve. Az elköltött pénz abszolút összegét tekintve azonban Kína az egyik legolcsóbb gyerekvállalási hely. De mindez relatív:
Ha az adatokat az átlagos rendelkezésre álló jövedelem százalékához igazítjuk, Kína lesz a legdrágább hely a gyerekek nevelésére
– állapították meg a Jefferies kutatói.
A kutatás szerint a Távol-Keleten nagy részben az oktatás, a gyermekgondozás költségei, valamint az óvodai szolgáltatás korlátozott elérhetősége miatt drága a gyermeknevelés: Kínában például az óvodai szolgáltatások egészen a közelmúltig többnyire magánkézben voltak.
Az ázsiai országban körülbelül 75 ezer dollárba (több mint 26,6 millió forintba) kerül egy gyermek 18 éves koráig történő felnevelése, és további 22 ezer dollárba (több mint 7 ,6 millió forintba), hogy egyetemre járjon.
A kínai tandíj sokkal olcsóbbnak tűnik, mint amivel az Egyesült Államokban a diákok szembesülhetnek, azonban van egy lényeges különbség: „Sok más nyugati országban gyakoribb az állam által nyújtott diákhitel, ezzel leveszik a terhet a szülőkről, magukra a gyerekekre hárítva” – hívták fel a figyelmet a Jefferies elemzői. A College Board adatai szerint
Amerikában például az egyetemi hallgatók 55 százaléka tudta csak adóssággal befejezni a 2019-2020-as tanévet.
Peking már beavatkozik az iskola utáni korrepetálás elérhetőbbé tétele érdekében. A listán a bölcsődei és óvodai költségek következhetnek – vélték a Jefferies elemzői. A kínai kormány jelenlegi ötéves tervében bejelentette, hogy 2025-re a három év alatti gyermekek óvodai férőhelyeinek számát két és félszerese akarja növelni.
Jelenleg 42 millió három év alatti kínai gyermek él az országban, az egyharmaduk esetében a szülők azt akarják, hogy óvodába járjanak, de csak 5,5 százalékuk képes beíratni a gyermeküket
– derült ki a Jefferies-jelentésből.
A születések aránya a gazdagabb országokban általában alacsonyabb, mint a fejlődő országokban, a jelenséget demográfiai-gazdasági paradoxonnak nevezik, ami azt jelenti, hogy a tehetősebb társadalmak kevesebb gyermeket vállalnak, mint az alacsonyabb jövedelműek. „Amint Kína gazdaságilag fejlődik, nagyon valószínű, hogy a demográfiai-gazdasági paradoxonba esik, mint sok más fejlett ország, és a születési ráta alacsonyabb szintre csökkenhet, mint azt sokan várták” – állapították meg az elemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.