Justin Welby érsek a húsvéti prédikációjában kijelentette, hogy Krisztus feltámadása nem az az idő, amikor „feladatainkat alvállalkozásba adjuk”. Beszédében tűzszünetre is felszólított Ukrajnában, és a megélhetési költségek miatti aggodalmáról is beszélt - adta hírül a BBC. (A héten jelentek meg adatok a sajtóban arról, hogy jelentősen megugrott a hajélktalanok száma, illetve arról hogy a koronavírus miatt jelentősen megnőtt azok száma, akik nem kórházban vagy szeretetházakban hunynak el.- a szerk.)
A canterburyi katedrálisban húsvétvasárnapi beszédében Justin Welby elmondta, hogy "komoly etikai kérdések merültek fel a menedékkérők tengerentúlra való küldésével kapcsolatban".
Hozzátette:
A részletek a politikára és a politikusokra vonatkoznak. Az elvnek viszont ki kell állnia Isten ítéletét, de az nem lehetséges... És nem hordozhatja nemzeti felelősségünk súlyát, mint egy keresztény értékek által formált országét; mert felelősségeinket alvállalkozásba adni, még egy olyan országnak is, amelyik olyan jól akar teljesíteni, mint Ruanda, Isten természetének ellentéte, aki maga vállalta a felelősséget kudarcainkért.
A brit kormány szerint változásra van szükség ahhoz, hogy életeket védjenek meg az embercsempészektől. A héten bejelentett 120 millió fontos program keretében az Egyesült Királyság területére illegálisan belépő személyeket a kelet-afrikai országba szállítják, ahol kérvényezhetik letelepedési jogukat.
Nagy-Britannia a menedékkérők tízezreit telepítheti Ruandába egy új partnerség keretében – mondta Boris Johnson miniszterelnök csütörtökön, amikor felvázolta a Csatorna-alagúton átívelő migrációs probléma megoldását célzó intézkedéseket.
Az ENSZ Menekültügyi Főbizottsága határozottan ellenzi az illegális határátlépők áttelepítéséről szóló brit-ruandai egyezséget. A háborúk, konfliktusok és üldöztetések elől menekülő emberek együttérzést és könyörületet érdemelnek. Nem szabad áruként kereskedni velük, és külföldre átszállítani őket, hogy ott foglalkozzanak velük - mondta Gillian Triggs, a szervezet menekültek nemzetközi védelmi kérdéseiben illetékes vezető helyettes.
Széleskörű ellenállásba ütközött, több mint 160 jótékonysági szervezet és kampánycsoport sürgette a minisztereket, hogy hagyják abba az általuk "kegyetlen" politikát. Az ellenzéki pártok és egyes konzervatívok is bírálták.
Csütörtökön az Egyesült Királyság és Ruanda új megállapodást mutatott be, amelynek értelmében egyes menedékkérők egyirányú jegyet kapnak a kelet-afrikai országba.
A BBC összeszedte, hogy mit tudunk eddig a tervezett rendszerről:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.