Kisida Fumio japán miniszterelnök Ferenc pápával és a Vatikán vezető tisztviselőivel találkozva egy nukleáris fegyverektől mentes világ szükségességéről értekezett szerdán – közölte a Vatikán. Kisida és a pápa mintegy 25 percig beszélgetett a Vatikán egyik fogadótermében. A japán miniszterelnök ezután találkozott Pietro Parolin bíborossal, államtitkárral, a vatikáni diplomácia vezetőjével.
A Szentszék sajtószolgálata közleményében azt írta, a megbeszéléseken szó esett a kétoldalú és a nemzetközi kapcsolatokról,
különös tekintettel az ukrajnai háborúra, hangsúlyozva a párbeszéd és a béke sürgősségét, kifejezve a reményt, hogy e célból egy atomfegyvermentes világ jön létre.
Ferenc pápa még 2019-ben megváltoztatta a nukleáris fegyverekről szóló egyházi tanítást és kimondta, hogy ezeknek az eszközöknek
a puszta birtoklása is erkölcstelen.
Ezt a kijelentést éppen egy Japánban tett látogatása alkalmával tette. Az út során tisztelgett a nagaszaki és hirosimai második világháborús atomtámadás halálos áldozatai és túlélői előtt.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető nemrégiben ígéretet tett arra, hogy felgyorsítja atomfegyvereinek fejlesztését, és azzal fenyegetőzött, beveti riválisai ellen. Rómában újságíróknak nyilatkozva Kisida azt mondta, hogy az észak-koreaiak olyan lépései, amelyek
a nemzetközi közösség békéjét, biztonságát és stabilitását veszélyeztetik, megengedhetetlenek.
Kisida találkozott Mario Draghi olasz miniszterelnökkel is. A megbeszélésen Draghi kifejtette, Olaszország, valamint az Európai Unió szélesebb értelemben egyetért Japánnal az indiai-csendes-óceáni térség stabilitásának fontosságában, és osztja az Észak-Korea fegyvertesztjei miatti keletkezett aggodalmakat.
Továbbra is egységesen és határozottan kell fellépnünk a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelmében, egyebek között a Kínai-tengeren és a térségbeli szorosokban
— mondta Draghi.
Egyben sürgette Japánt, hogy gyorsan kezdje újra az európaiak számára a vízumok kiadását, és ösztönözze az uniós állampolgárok beutazását, miután a koronavírus-járvány miatt utazási korlátozásokat vezettek be a távol-keleti országban.
Olaszország újra megnyitotta határait a japán utazók előtt, egyebek között turisztikai céllal
— hangoztatta Draghi. Hozzátette, hogy bízik abban, hogy hamarosan újraindul a munkavállalási és tanulmányi vízumok kiadása, valamint az európai polgárok számára a turizmusra vonatkozó vízummentesség Japánban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.