BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kecskére káposztát: Észak-Korea felügyeli az ENSZ leszerelési testületének soros elnökségét

A döntést a 65 tagállam többsége elítélte.

A következő három hétben Észak-Korea tölti be az ENSZ genfi székhelyű Leszerelési Testületének soros elnökségét, mely óriási felháborodást váltott ki a tagországok között – tudatta a Guardian. Az évtizedes gyakorlat szerint az országnevek betűrendjét követve esett a választás Észak-Koreára.

Civil szervezetek tucatjai sürgették az országok képviselőit, hogy tiltakozásul hagyják el a termet. Erre nem került sor, de több nemzet is úgy döntött, hogy csak alacsonyabb rangú diplomatákat küld el a találkozóra, miközben többek között az Egyesült Államok, az Európai Unió, Nagy-Britannia, Ausztrália és Dél-Korea is megragadta az alkalmat, hogy elítélje Phenjant a ballisztikus rakétakísérletei miatt.

Továbbra is komolyan aggódunk Észak-Korea meggondolatlan lépései miatt, amelyek súlyosan aláássák a leszerelési konferencia értékét

 – mondta Amanda Gorely ausztrál nagykövet, hozzátéve, hogy a teremben maradást semmiképp sem szabad hallgatólagos beleegyezésnek tekinteni.

This picture taken on April 27, 2022 and released by North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) via KNS on April 29 shows North Korean leader Kim Jong Un taking part in a parade ceremony to mark the 90th founding anniversary of the Korean People's Revolutionary Army (KPRA), at an undisclosed location in North Korea. (Photo by KCNA VIA KNS / AFP)
Fotó: STR / AFP

Washingtonban Ned Price külügyminisztériumi szóvivő úgy nyilatkozott, hogy Észak-Korea szerepe kétségbe vonja a testület hasznosságát.

Észak-Korea az év eleje óta több rakétakísérletet is végrehajtott. Az Egyesült Államok és Dél-Korea szerint három rakétát is kilőttek, köztük valószínűleg a legnagyobb interkontinentális ballisztikus rakétájukat, órákkal azután, hogy Joe Biden a múlt hónap végén látogatást tett a térségben. Az USA és mások arra figyelmeztettek, hogy Phenjan öt év óta először ismét nukleáris kísérletre készülhet. 

Észak-Korea  harcias hangnemet ütött meg, amikor átvette a leszerelési konferencia vezetését. Phenjan nagykövete, Han Tae-Song kijelentette, hogy hazája még mindig háborúban áll az Egyesült Államokkal. Miután elnökként többször is "tudomásul vette" a bírálatokat, Han hangsúlyozta, hogy nemzetének továbbra is joga van megvédeni magát az amerikai "fenyegetésekkel" szemben, és "egyetlen országnak sincs joga beavatkozni Észak-Korea nemzetvédelmi politikájába" .
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.