Élre tört az iPhone-ra letölthető alkalmazások listáján a BeReal, az Alexis Barreyat által 2020-ban Franciaországban elindított közösségimédia-platform – írja a Wired. Az idei első negyedévben még csupán a negyedik legtöbbször letöltött alkalmazás volt az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Franciaországban, és csak az Instagram, a Snapchat és a Pinterest előzte meg. Az új applikáció kezdetben Európában hódított, mostanra azonban egyértelműen az amerikaiak – ezen belül is az egyetemi hallgatók – az elsődleges felhasználói bázisa.
A BeReal – magyarul nagyjából azt jelenti, hogy légy valódi – őszinteséget ígér, vagyis valami olyasmit, amit a közösségi média kritikusai hiányolnak az online térből és az olyan, már jól ismert platformokról, mint az Instagram vagy a Facebook. Az előre beállított, filterek és effektek felhasználásával tökéletessé varázsolt fotók megosztása helyett a BeReal a fejlesztők szándéka szerint arra ad lehetőséget, hogy a felhasználó a „valódi önmagát” mutathassa meg mindazoknak, akik erre kíváncsiak.
Kezdhet aggódni a TikTok és a Twitter?Egyre népszerűbb a Franciaországban útnak indított BeReal, miután tavaly több kockázatitőke-alap 30 millió dollárt fektetett a vállalkozásba. |
A BeReal mindennap egy véletlenszerű időpontban felszólítást küld az alkalmazás birtokosainak, akiknek ezután két percük van, hogy készítsenek magukról egy képet, amelyet a barátaiknak is elküldhetnek. A fényképezéshez a telefon elő- és hátlapi kamerája is bekapcsol, tehát nemcsak a készüléket tartó lesz látható, de a körülötte lévők is, sőt a két képből összeálló kollázs azt is megmutatja, mivel ütötte el éppen az időt a fotó készítője. A hitelességet a kétperces időkeret szavatolja, ugyanis ilyen rövid idő alatt nem lehet utólagosan korrigálni, retusálni, effektekkel vagy filterekkel szépíteni a kamerák által feltárt rögvalóságot.
Azoknak a felhasználóknak, akinek ez kevés, lehetőségük van arra is, hogy húsz másodperces videóval dokumentálják igazi énjük megnyilvánulásait. Ráadásul a platformon szelfijeinket emodzsikként használva reagálhatunk mások bejegyzéseire, vagyis saját arcképünkkel fejezhetjük ki, milyen érzelmeket váltott ki belőlünk barátunk, ismerősünk története.
A filtermentes applikáció többi felhasználójának bejegyzéseit akkor tekintheti meg valaki, ha már megosztotta a saját tartalmait, vagyis a BeReal közösségi platformon csak azok mélyedhetnek el mások életében, akik maguk is posztolnak.
Maga a BeReal alkalmazás is megejtően őszinte: a beszámolók szerint az applikáció letöltésekor a leendő felhasználókat a lehetséges veszélyekre is figyelmeztetik. Ezek alapján az új filtermentes app – mivel addiktív – nem való a függőségre hajlamosaknak, sem azoknak, akik könnyen haragra gerjednek, ugyanis a felhívás szerint a BeReal feldühítheti a használóit. Az effektek nélküli életet bemutató platform ezenkívül a hírnévre vágyóknak sem a legjobb választás, nekik továbbra is a TikTokot és az adatvédelmi problémákkal küzdő Instagramot ajánlják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.