BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelesre vizsgáztak jótékonyságból a magyarok

Felértékelődött az adományozás jelentősége a magyarok szerint a Covid és a szomszédunkban dúló fegyveres konfliktus hatására.

A magyar felnőttek 81 százaléka szokott adományozni

– derült ki az OTP Bank megrendelésére készült felmérésből. A lakosság 48 százaléka szerint koronavírus és az orosz–ukrán háború hatására felértékelődött az adományozás jelentősége. 

A legjellemzőbb támogatási forma a személyi jövedelemadó egy százalékának felajánlása a segélyszervezeteknek (48 százalék), de 

gyakori a tárgyi adományozás is (36 százalék), amikor ruhákkal, élelmiszerrel vagy játékokkal segítik a rászorulókat. 

A felnőtteknek csupán a 19 százaléka nyilatkozta azt, hogy semmilyen formában nem szokott adományozni.

A felnőtt lakosság 43 százaléka szokott adományozni kisebb összegeket, 7 százaléka pedig kevesebb alkalommal, de nagyobb tétellel támogatja az általa fontosnak tartott célokat. Tizennégy százalékuk nyilatkozta azt, hogy szokott kisebb és nagyobb értékben is adni, 31 százalék pedig kizárólag a személyi jövedelemadójának az egy százalékával támogat szervezeteket, egyházakat.

Clothes and food donation. Volunteer collecting box humanitarian help, charity people giving grocery goods for poverty homeless shelter, volunteers social work vector illustration, adomány
Fotó: Shutterstock

Azok, akik rendszeresen adakoznak szervezeteknek, jellemzően legfeljebb

havi 5000 forint értékben teszik ezt (67 százalék). 

Ebből 25 százalék 1001 és 5000 forint között, 22 százalék 501 és 1000 forint között és 20 százalék az, aki rendszeresen mikroadományokkal, azaz 100–500 forinttal támogatja a szervezetek működését, munkáját.

A közlemény kitért arra is, hogy jelenleg az OTP Bank digitális adományozási felületein keresztül a Magyar Máltai Szeretetszolgálat számára több mint 100 millió forint gyűlt össze az ukrajnai menekültek támogatására. Ez az összeg 100, 200, 500 forintos felajánlásokból gyűlt össze – közölte Szabó Dóra, az OTP Bank CSR-csoportvezetője.

A felmérésből kiderült az is, hogy 

a mikroadományokkal legjobban támogatott adományozási cél az állatvédelem, amit a válaszadók 26 százaléka jelölt meg. 

Ezt a gyermekvédelem támogatása követte 23 százalékkal, majd a hátrányos helyzetben lévők 14 százalékkal, de fontosnak tartották a betegséggel élők (12) és a testi fogyatékossággal élők segítését (7) is. A mentális fogyatékossággal élőket a válaszadók három százaléka jelölte meg az első helyen, a menekültek és az integrációs törekvések támogatását két-két százalék támogatná a leginkább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.