BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Riasztást adott ki a NATO és az EU az ukrajnai fegyvercsempészet veszélye miatt

Virágzik a feketepiac a fegyverkereskedelemben, a hatóságok nyomkövető rendszerrel szorítanák vissza.

Riasztást adott ki a NATO és az EU az ukrajnai fegyvercsempészet veszély miatt – írja a Financial Times. Az érintett országok felszólítást kaptak, hogy fokozottabban ügyeljék a fegyverszállítások útját, mert a lőfegyverek és a robbanóanyagok illetéktelen kezekbe kerülhetnek. A feketepiac virágzik a fegyverkereskedelemben, ezért sürgős megoldásra van szükség.

Az Interpol már júniusban figyelmeztetett, hogy az Ukrajnába küldött fegyverek európai bűnözőkhöz juthatnak, és a szervezett bűnözői csoportok erősödni fognak, ahogy a fegyverek elérhetővé válnak. Ezt Bonnie Denise Jenkins amerikai nemzetközi biztonsági miniszter is megerősítette, aki kijelentette, hogy az Egyesült Államok rendkívül komolyan veszi a felelősségét az amerikai gyártmányú védelmi technológiák eltérítésében vagy illegális terjesztésében. Az ügy az Európai Unió belügyminisztereinek találkozóján is téma volt a héten.

1371580154 Submachine guns of Russian production AK-47 at the Ukrainian military range
Fotó: Olegda88 / Getty Images

Az ukrán kormány átfogó fegyverfigyelő és nyomkövető rendszert hoz létre nyugati országok segítségével.

A hatóságok szerint gyakori, hogy az Ukrajnába küldött fegyverek Lengyelország déli részén landolnak, onnan a határra viszik és szétterítik őket, majd teherautókon és személygépkocsikkal szállítják tovább. Mostantól bemérhető lesz a fegyverek tartózkodási helye, és igyekeznek pontos nyilvántartást vezetni minden egyes tételről.

Nemcsak a befelé, hanem a kifelé áramló fegyverek útját is végigkísérik. 

A szakértők azt is megjegyezték, hogy felerősíti a problémát a dezinformációs áradat, amelynek célja, hogy akadályozzák az Ukrajnának való segítségnyújtást.

Mindeközben elfogyhat az ukránoknak szánt lőszerutánpótlás. Az orosz–ukrán háború megmutatta, hogy túl alacsony a nyugati hatalmak lőszerkészlete, nem készültek fel egy újabb „ipari” háborúra. A védelmi ipar terhelése az oroszoknál is jelentősen megnőtt. Oroszország felkészült a hadigazdálkodásra. Az orosz kormány arra kényszerítheti a vállalkozásokat, hogy árukkal lássák el a hadsereget, illetve túlóráztassák az alkalmazottaikat. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.