Riasztást adott ki a NATO és az EU az ukrajnai fegyvercsempészet veszély miatt – írja a Financial Times. Az érintett országok felszólítást kaptak, hogy fokozottabban ügyeljék a fegyverszállítások útját, mert a lőfegyverek és a robbanóanyagok illetéktelen kezekbe kerülhetnek. A feketepiac virágzik a fegyverkereskedelemben, ezért sürgős megoldásra van szükség.
Az Interpol már júniusban figyelmeztetett, hogy az Ukrajnába küldött fegyverek európai bűnözőkhöz juthatnak, és a szervezett bűnözői csoportok erősödni fognak, ahogy a fegyverek elérhetővé válnak. Ezt Bonnie Denise Jenkins amerikai nemzetközi biztonsági miniszter is megerősítette, aki kijelentette, hogy az Egyesült Államok rendkívül komolyan veszi a felelősségét az amerikai gyártmányú védelmi technológiák eltérítésében vagy illegális terjesztésében. Az ügy az Európai Unió belügyminisztereinek találkozóján is téma volt a héten.
Az ukrán kormány átfogó fegyverfigyelő és nyomkövető rendszert hoz létre nyugati országok segítségével.
A hatóságok szerint gyakori, hogy az Ukrajnába küldött fegyverek Lengyelország déli részén landolnak, onnan a határra viszik és szétterítik őket, majd teherautókon és személygépkocsikkal szállítják tovább. Mostantól bemérhető lesz a fegyverek tartózkodási helye, és igyekeznek pontos nyilvántartást vezetni minden egyes tételről.
Nemcsak a befelé, hanem a kifelé áramló fegyverek útját is végigkísérik.
A szakértők azt is megjegyezték, hogy felerősíti a problémát a dezinformációs áradat, amelynek célja, hogy akadályozzák az Ukrajnának való segítségnyújtást.
Mindeközben elfogyhat az ukránoknak szánt lőszerutánpótlás. Az orosz–ukrán háború megmutatta, hogy túl alacsony a nyugati hatalmak lőszerkészlete, nem készültek fel egy újabb „ipari” háborúra. A védelmi ipar terhelése az oroszoknál is jelentősen megnőtt. Oroszország felkészült a hadigazdálkodásra. Az orosz kormány arra kényszerítheti a vállalkozásokat, hogy árukkal lássák el a hadsereget, illetve túlóráztassák az alkalmazottaikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.