Az orosz erők megint ágyúzták a dél-ukrajnai Mikolajivot, az előzetes információk szerint egy civil áldozata és egy sebesültje van a támadásnak – közölte Olekszandr Szenkevics, a megyeszékhely szerepét betöltő város polgármestere a Telegram üzenetküldő alkalmazáson. A városvezető rendkívüli óvatosságra és arra kérte a település lakóit, hogy lehetőleg ne menjenek az utcára. Az Ukrajinszka Pravda hírportál emlékeztetett arra, hogy hétfőn két lakos halt meg és 24 szenvedett sérüléseket a Mikolajivot ért orosz támadásokban.
Az ukrán déli műveleti parancsnokság arról számolt be, hogy
kora délután az ukrán erők ismételt csapásokat mértek a Mikolajiv megyével szomszédos, javarészt orosz megszállás alá került herszoni régióban lévő hidakra, amelyeken keresztül az orosz csapatok utánpótláshoz juthatnak.
A közlés szerint az ukrán rakéta- és tüzérségi egységek több mint 220 tüzelési feladatot hajtottak végre, amivel további károkat okoztak többek közt a megyeszékhelynél lévő Antonyivszkij és a Darjivszkij hídban. A parancsnokság közölte, hogy heves pozícióharcok folynak a déli frontvonal mentén. Az éjszaka folyamán az ukrán bombázók két csapást mértek olyan területekre, amelyeken orosz katonai erőket összpontosítottak.
Több helyen is áttörték az ukránok a frontot Herszon régióbanAz ukrán és orosz jelentések ugyan ellentmondanak egymásnak, de egy biztos: heves harcok dúlnak Herszon régióban. |
Az ukrán vezérkar esti helyzetjelentésében azt írta, hogy az orosz erők több tucat települést ágyúznak és bombáznak Herszon megyében. Közben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fogadta Kijevben Rafael Grossit, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatóját – számolt be az Interfax-Ukrajina hírügynökség az ukrán elnök sajtószolgálatára hivatkozva.
A NAÜ vezetője megelőzően április végén járt Ukrajnában. Grossi most a NAÜ-nek azt a küldöttségét vezeti, amely az orosz megszállás alá került zaporizzsjai atomerőművet készül felkeresni. A misszióban 14 szakértő kapott helyet Lengyelországból, Litvániából, Kínából, Szerbiából, Franciaországból, Olaszországból, Mexikóból, Albániából, Jordániából és Észak-Macedóniából. Zelenszkij a találkozó előtt kijelentette:
Ukrajna érdekelt abban, hogy a NAÜ missziója eljusson a zaporizzsjai atomerőműhöz.
Az államfő hangsúlyozta, hogy Kijev bízik a NAÜ szakembereiben, ugyanakkor elvárja, hogy ne pusztán csak ellenőrizzék a helyzetet a nukleáris létesítményben, hanem szülessenek stratégiai döntések is a látogatás eredményeként. „Az állomás ukrán tulajdonban van, és ukrán szakemberek irányítják” – szögezte le. Hangoztatta, hogy mihamarabb mentesítsék a fegyverektől az erőművet, vonjanak ki onnan minden orosz katonát, távolítsák el a létesítményből a robbanóanyagokat és mindenfajta fegyvert. Hozzátette, hogy az erőműnek ismét az ukrán állam ellenőrzése alá kell kerülnie.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója a Twitteren bejelentette, hogy
Kijev elkezdte a kiürítési útvonalak kidolgozását az Oroszország által még 2014-ben önkényesen elcsatolt Krím félszigetről.
„Egyértelmű, hogy Ukrajna számára az állampolgárok élete abszolút prioritás. Ezért már dolgozunk kiürítési útvonalakon a megszállt Krím azon lakosai számára, akik a félsziget felszabadításának idejére szeretnék elhagyni a területet” – írta. Podoljak addig is arra kérte a félsziget összes lakosát, hogy maradjanak távol a katonai létesítményektől, és ellenőrizzék, hol vannak biztonságot nyújtó óvóhelyek.
Az Ukrajinszka Pravda emlékeztetett arra, hogy az utóbbi időben a Krím félszigeten egyre gyakoribbakká váltak a robbanások Szimferopolban, Szevasztopolban, Bahcsiszarajban, valamint Dzsankoj, Alupka és Jevpatorija közelében. Petro Andrjusenko, az Azovi-tenger partján fekvő, Donyeck megyei Mariupol polgármesterének tanácsadója arról adott hírt, hogy „éhséglázdás” tört ki az orosz megszállás alá került városban, amikor a Nemzetközi Vöröskereszt megpróbálta leállítani az élelmiszersegélyek kiosztását a túl nagy létszámban összegyűlt tömeg miatt. „Tekintettel arra, hogy nem érkezik humanitárius segély a megszállóktól, sokak számára az egyetlen élelemforrást a Vöröskereszt nyújtja. A túl nagy tömeg miatt azonban a Vöröskereszt megpróbálta leállítani a kiosztást, ami igazi lázadást váltott ki” – írta kedden a Telegramon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.