BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áttörés a Covid elleni küzdelemben

Egereken elvégzett kísérlettel sikerült beazonosítani az első Covid-antitestet, amely sikerrel veszi fel a harcot a koronavírus összes variánsával, így az omikronnal szemben is, amely ellen a Covid-vakcinák már nem elég hatékonyak. A nemzetközi kutatócsoport szerint a kísérlet rendkívül biztató, de további kutatásra lesz szükség.

Csaknem két és fél éve kell a SARS-CoV-2 vírus okozta világjárvánnyal, azaz ismertebb nevén a Covid–19- vagy koronavírus-járvánnyal megbirkóznunk. A Kínából indult fertőzés villámgyorsan terjedt szét a bolygón, és végül alig maradt olyan ország, amely ne lenne érintett. Az amerikai Johns Hopkins orvostudományi egyetem adatai szerint 2020 tavasza óta összesen 610 millióan fertőződtek meg világszerte, és 6,5 millió haláleset köthető a járványhoz. A Covid-fertőzés Magyarországon is szedett áldozatokat, a legfrissebb adatok szerint összesen több mint kétmillióan kapták el a betegséget, és több mint 47 ezren hunytak el a járványban.  

Medicine,Doctor,And,Robotics,Research,And,Analysis.,Diagnose,Checking,Coronavirus, Medicine doctor and robotics research and analysis. Diagnose checking coronavirus or covid-19 testing result with virtual screen in laboratory, Inhibition of disease outbreaks and Medical technology
A Covid-antitest új fejezetet nyithat a koronavírus elleni harcban / Fotó: Shutterstock

A nagyszabású oltási kampány során beadott Covid-vakcinák a kezdeti variánsok ellen sikerrel vették fel a harcot, ám az omikron-variánssal már nem bírnak el, ezt a változatot sokkal nehezebben állítják meg az oltások.  

Mi a különbség az antigén és az antitest között?

Éppen ezért van szükség az úgynevezett antitestekre. Az antitestek, szemben az antigénekkel, a saját testünkben képződnek. Egyfajta fehérjék, amelyeket az immunrendszerünk állít elő, miután felismeri és azonosította a testünket megfertőző vírusokat. Az antigének pedig kívülről kerülnek a szervezetünkbe, ezek általában vírusok vagy baktériumok.  

Az antitest- és az antigéntesztek között is tehát az a különbség, hogy az előbbi annak eredményét mutatja, hogy a szervezetünk mennyi ellenanyagot termel a fertőzés ellen, vagyis mennyire képes harcolni a vírussal, míg az antigénteszt csak az aktív fertőzést mutatja ki, azaz azt, hogy vannak-e bennünk vírusok.  

Több millióan éheznek a kínai zéró-Covid-politika miatt, miközben az ország a pártkongresszusra készül

Hétfőn 949 koronavírus-fertőzöttet jelentettek a majdnem másfél milliárd lakosú országban.

Mi az a Covid-antitest?

Az antitestek alapvetően is termelődnek tehát a szervezetünkben, a vakcinák, az oltások pedig segíthetnek ezek előállításában, hiszen részben tartalmazzák a vírus egyes elemeit, amellyel arra késztethető az immunrendszer, hogy antitesteket generáljon. Ezek többsége viszont nem elegendő a Covid ellen, így a tudósoknak muszáj kifejleszteniük a koronavírussal szemben hatékonyabb antitesteket. A bostoni gyermekkórház pedig most bejelentette, hogy sikerült megtalálniuk a Covid-antitestet, amely képes lesz a koronavírus összes törzsével és variánsával szembeszállni – írja a DW híroldal.  

Koronavírus fertőzések és halálozások száma
 

Hogyan azonosították az új antitestet?

Amerikai kutatók vezetésével sikerült egy egeret „emberibbé” tenni. Ez azt jelenti, hogy a rágcsálókba emberi génszegmenseket injekcióznak, amivel elérhető, hogy az immunrendszerük az emberihez hasonlóan viselkedjen, vagyis fertőzések esetén ugyanolyan antitesteket képes előállítani, mint az embereké. Ezt az eljárást korábban már a HIV-kutatásoknál is bevetették, most pedig a koronavírus ellen is hasznosnak bizonyult. Az injekció után az egereket Coviddal fertőzték meg, az immunrendszerük pedig nagyon hatékonyan vette fel a harcot a vírussal: teljesen megállították a koronavírus különböző törzseit.  

Illness,Respiratory,Coronavirus,2019-ncov,Flu,Outbreak,3d,Medical,Illustration.,Microscopic, illness respiratory coronavirus 2019-ncov flu outbreak 3D medical illustration. Microscopic view of floating influenza virus cells. Dangerous illness corona virus, SARS pandemic risk concept
Fotó: Shutterstock

Mely Covid-variánsok ellen véd a most azonosított antitest?  

A kutatásban az összes Covid-törzs ellen megfelelő választ adott az egér immunrendszere, így sikerrel semlegesítette az alfa, a béta, a gamma, a delta és az omikron összes alvariánsát, így például a BA.5-öt is. Ez utóbbi azért is rendkívül fontos, mert a jelenlegi vakcinák a BA.4-gyel és a BA.5-tel nem képesek felvenni a harcot. Az új Covid-antitest az SP1-77-es elnevezést kapta.

Miért fontosak az antitestek a Covid elleni harcban?  

A koronavírus úgy fertőzi meg a szervezetet, hogy ráakaszkodik egy bizonyos enzimre, az ACE2 receptorra a sejtjeinkben. Az antitestek pedig alapvetően úgy védekeznek, hogy megpróbálják ezt megakadályozni. Az SP1-77 viszont abban tér el ettől, hogy nemcsak a fertőzés elején képes hatni, hanem akkor lép fel igazán, amikor a vírus a sejtmembránnal lépne kapcsolatba.  

A kutatás vezetője, dr. Tom Kirchausen szerint az SP1-77 nagyon ígéretesen pusztítja el a fertőzéseket. Most azon dolgoznak, hogy az új antitest segítségével ki tudjanak alakítani egy vakcinát.  

Az eredményekről Thomas Boehm, a német Max Planck Immunbiológiai és Epigenetikai Intézet igazgatója is elismerően szólt.  

A kutatás egy okos stratégiát vázolt fel a koronavírus elleni harcban, egy rendkívül hasznosnak ígérkező antitestre sikerült rábukkanniuk

– mondta Boehm, akinek elismerő szavaihoz Neil Mabbott, az Edinburghi Egyetem immunológusprofesszora is csatlakozott, ám hozzátette: ígéretes az irány, de további kutatásokra lesz szükség.  

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.