Országszerte milliók keresik fel ezekben a napokban elhunyt szeretteik síremlékét. Bár mindenszentek ünnepén és halottak napján nem az üzleti kérdéseké a főszerep, érdemes néhány pillanatot szánni arra a fontos tényre is, hogy temetkezési szolgáltatók százai dolgoznak egész évben azért, hogy a hozzátartozók méltó körülmények között vehessenek búcsút elhunytjaiktól. S bizony a jelenlegi gazdasági válság ezt a több mint ötszáz hazai vállalkozást is megpróbáltatások elé állítja.
Nehezen, de átvészeltük az elmúlt, pandémiás éveket, amelyek nagyon megviselték a kollégákat. Bár külföldön a temetkezési szektor sok helyütt megrogyott a munka terhe alatt, Magyarországon kibírta a nagy leterheltséget a szakma
– mondta a VG-nek a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének elnöke, Palkovics Katalin, utalva a 2020-ban és 2021-ben a koronavírus-járvány miatt megugrott halálozási mutatókra és az ebből fakadóan a temetkezési szolgáltatókra háruló munkaterhelésre. A következő megpróbáltatás idén nyáron következett számukra, amikortól csak a magánszemélyek vásárolhatnak hatósági áron üzemanyagot, a cégek nem. A javarészt gázolajjal működő autóik fenntartásának költségét ez nagyon megnövelte, ami az elhunytak szállítási árában már okozott is egy kisebb emelkedést.
Maguknak a hamvasztásoknak a díját a hamvasztóüzemek – jogszabály szerint – egy évben legfeljebb kétszer, január és július elsejével módosíthatják úgy, hogy az árváltozást egy hónappal korábban közölniük kell. Ez azt is jelenti, hogy az energiadíjak nagyarányú emelkedése miatt az ebben az esztendőben már jelentkező pluszköltségeket leghamarabb 2023-ban tudják beépíteni az árakba – magyarázta a szakegyesület elnöke, hozzátéve, hogy
ez a különösen nagy energiaigényű hamvasztásos temetések árát biztosan megemeli januártól,
de a pontos mértékét leghamarabb egy hónap múlva tudja előre jelezni a Magyarországi Krematóriumok Szövetsége.
A temetkezési szolgáltatók telephely-üzemeltetési költségeit is növeli a gázár alakulása, bár igaz, hogy sok cég korábban áttért valamilyen alternatív energiaforrásra – mondta Palkovics Katalin, akitől a koporsós temetésekkel kapcsolatban azt is megtudtuk, hogy a zömében hazai kellékgyártók egyelőre nem jeleztek áremelkedést. Ebben a szegmensben egyébként leginkább tavaly adódtak nehézségek, amikor a fa ára világszerte megnőtt, de tapasztalatuk szerint mostanra valamelyest stabilizálódtak ezek a kiadások.
Az árak mellett a temetkezési szokások is jelentős változáson mentek keresztül, hiszen
az utóbbi években már nemcsak a nagyobb városokban elterjedtebb a hamvasztásos temetkezés – ahol 70-80 százalékos az aránya –, hanem a kisebb településeken is,
ahol nagyjából minden második elhunyttól így vesznek végső búcsút. A szakember ezzel kapcsolatban felidézte, hogy a hamvasztásos temetkezés terjedéséhez egyrészt a katolikus egyház hozzájárulása, másrészt a városiasodás és az életmódváltozás járult hozzá nagymértékben, sőt ma már sokan választják a szórásos temetéseket, de egyre többen vannak azok is, akik úgy döntenek, hazaviszik az urnát. Az egyesületi vezető azonban úgy véli, egy folyó nem alkalmas a méltó elbúcsúztatásra, és lélektani okokból egy urna otthoni őrzését sem tartja jó megoldásnak.
Nem gondolom, hogy véletlen lenne, hogy az emberek hosszú-hosszú ideje temetőkben helyezik el a halottaikat
– mondta Palkovics Katalin.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.