Az Európai Unió jelentős összegeket tart vissza Magyarországtól. A helyreállítási alapból a jelenlegi árfolyammal számolva hétezermilliárd forint, a hét évre szóló keretköltségvetésből pedig mintegy 12 ezermilliárd forint jár Magyarországnak – írja a Magyar Nemzet.
Orbán Viktor: arra számítok, hogy az év végéig alá tudjuk írni a szerződéseket az EU-valA kormányfő egyelőre nem tudja megmondani, hogy az uniós források valóban megérkeznek-e. |
Az unió néhány nappal az áprilisi országgyűlési választás után bejelentette, hogy eljárást indít Magyarország ellen az uniós pénzek védelmében. Az Európai Bizottság újabb és újabb feltételeket szab Budapestnek az uniós források lehívásáért. A cikk szerint ennek fényében visszásnak tűnik, hogy a nem uniós tag Ukrajnának szinte feltételek nélkül adja a pénzt az unió, karöltve az Amerikai Egyesült Államokkal.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint havonta négymilliárd euróra (átszámítva 1640 milliárd forintra) van szüksége Ukrajnának a működése fenntartásához.
Ezt az Európai Unió, az Egyesült Államok és a pénzügyi szervezetek fogják állni. A támogatás egyik része kedvezményes hitel, a többi pedig vissza nem térítendő forrás. Ehhez azoknak a tagállamoknak is hozzá kell járulniuk, amelyek eddig semmit sem kaptak a közös kasszából.
Ukrajna támogatásában részt vesz a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is, amelyről tudható, hogy a forrásokat komoly megszorításokhoz köti. Az ukrán vezetés erre mondta azt, hogy nem biztosak abban, hogy az IMF standard eszközeit valóban ilyen helyzetekre tervezték, ezért valószínűleg kreatívnak kell majd lenniük.
A nyugati intézmények mindig tisztában voltak azzal a ténnyel, hogy Ukrajnában a korrupció állandó probléma. Erre az Európai Számvevőszék 2021-es jelentése is rávilágított, megállapítva, hogy évente több tízmilliárdos összegek vesznek el Ukrajnában a korrupció miatt. Kimondták, hogy a külföldi befektetések előtt álló legnagyobb akadály a korrupció. Itt felsorolták az igazságügy helyzetét és az oligarchák térnyerését is
– mondta a Magyar Nemzetnek Rotyis Bálint, a Nézőpont Intézet elemzője.
Most olyan ország került háborúba, amely eddig sem az átlátható működéséről volt híres. A jelenlegi helyzettel ez az állapot tovább romlott, feltételezhető, hogy a korrupció sem szűnt meg. Most óriási források érkeznek Ukrajnába, az utalásokról pedig gyorsan születnek döntések. Még idő sincs arra, hogy megvizsgálják az ukrán kormányzati intézkedések átláthatóságát
– emelte ki a szakértő. Rotyis Bálint felhívta a figyelmet arra, hogy ezzel szemben Magyarország és Lengyelország esete azt mutatja, hogy az unió a saját tagállamaival másként cselekszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.