A német bányatüntetést körülvevő médiavihar központjában a fiatal svéd klímaaktivista, Greta Thunberg áll, akit az egy hétig tartó demonstráció végén letartóztattak. Európában éles érdekellentétek alakulnak ki, az energiaválság enyhítése szembemegy a környezetvédelemmel, és egyre fontosabbá válik a kérdés, hogy mennyit vagyunk hajlandók feláldozni a klímakatasztrófa elkerüléséért.
A németországi Észak-Rajna–Vesztfáliában található Lützerath falut két éven keresztül tartották megszállás alatt a környezetvédelemért tüntető aktivisták, miután a település egy külszíni szénbánya bővítése miatt ki lett ürítve, a házakat pedig bontásra ítélték. A munkálatok megkezdése előtt több ezren vonultak ki, kordonokat állítottak fel, teleplakátolták a környéket, neves klímavédők mondtak beszédeket, miközben egy rezesbanda tartotta fenn a hangulatot.
A demonstráció feloszlatására rohamrendőrök vonultak ki, miután a tüntetők többszöri felszólítás után sem hagyták el a helyszínt, ám a helyzet erőszakba fulladt, a két fél a szakadó esőben összecsapott, s a legtöbb embert végül kidobták a kibővített bánya területéről.
Az ügy legérdekesebb fejleménye, hogy kedden Greta Thunberget is letartóztatták, de legtöbb társával ellentétben őt nem tartották hosszú ideig fogva, sőt most egyenesen a svájci Davosba utazik, hogy beszédet mondjon a Világgazdasági Fórum előtt.
Felmerül a kérdés, hogy a letartóztatás mennyire volt valóságos – a történtekről később rengeteg fotó és videó került fel az internetre, ahol a többi aktivistával ellentétben, akik a sárban dagonyázva, foggal-körömmel ellenkeznek az elszállításuk ellen, Thunberg békésen cseveg a rohamrendőrökkel, akik ezután óvatosan felkapták, és kivitték a területről – mindezt a fotósok gyűrűjében.
Kamu volt Greta Thunberg előállítása? Erősen megrendezettnek tűnik a friss videók alapján
|
Lützerath ügye alapvetően tragédia – bár Németország elvileg mindent megtesz a környezetvédelemért, az ország legnagyobb energiaipari részvénytársaságának, az RWE-nek a tulajdonában lévő bánya folyamatosan növekedik, a szénbányászat érdekében pedig falvak, utak, erdők és mezők pusztulnak el.
A helyzet máskor a klímavédelem kicsúfolása lenne, azonban most Európának az energiaválsággal kell megküzdenie, és sajnos az emberek jóléte érdekében átmenetileg lehet, hogy sok mindent fel kell áldozni.
Azonban a demonstrálókat is meg lehet érteni, és egyértelmű, hogy ők hajlandók megküzdeni azért, amiben hisznek. Sokan már évek óta a falu környékén táboroznak, és a kitelepített lakók helyett próbálják megakadályozni, hogy a bánya elnyelje a területet, amikor pedig a rohamrendőrök jöttek ki, mindent megtettek, hogy megállítsák a település kiürítését.
Thunberg azonban nem az ilyen nyílt akciókról híres. Online aktivizmusa, a világ vezetőinek a kérdőre vonása és a nagyobb megmozdulásokon tartott beszédei katapultálták őt a klímavédelem élére.
Így amikor az utolsó pár napban megjelenik, beszédet mond, majd pár fotó után a rendőrség látványosan letartóztatja, majd szabadon is engedi, hogy utána nyugodtan a globális elit éves ülésére tudjon utazni – ez egy kicsit gyanús.
Igaz, hogy az utóbbi években az egyik legnagyobb környezetvédelmi celebbé vált, ez pedig sokkal óvatosabbá teszi a hatóságokat, de ha a klímakatasztrófát mindenáron meg kell akadályozni, egy kicsit szomorú, hogy a környezetvédelem egyik legfontosabb szószólója a beszédeken kívül többet nem hajlandó tenni az ügy érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.