A pénzügyminisztériumban, a kormányzó brit Konzervatív Pártban és számos más országban is uralkodó „gazdasági ortodoxiát” tette felelőssé kormánya és gazdaságpolitikája gyors bukásáért Liz Truss volt brit miniszterelnök vasárnap megjelent írásában.
Truss tavaly október 25-én, hivatalba lépését követően mindössze ötven nap után kényszerült lemondani, miután a kabinetje által beterjesztett „minibüdzsében” szereplő, jórészt fedezet nélküli adócsökkentések terve példátlan piaci felforduláshoz vezetett, megrengetve az ország pénzügyi stabilitásába vetett bizalmat és a font árfolyamát is a mélybe lökve.
Az Egyesült Királyság történetének legrövidebb ideig szolgáló miniszterelnöke bukása óta most először formált politikai véleményt, a The Sunday Telegraph című brit lapban megjelent írásában állva ki gazdaságpolitikája mellett. Szerinte az adócsökkentés és a szabályozások visszavágása helyes recept Nagy-Britannia számára, ami azért nem tudott sikeres lenni, mert a kormányfő alulbecsülte az ortodoxia és az egyes érdekkörök erejét.
Nem állítom, hogy nincs felelősségem a történtekért, de alapvetően nem kaptam reális esélyt politikám megvalósítására egy nagyon erős gazdasági intézményrendszer miatt, ami a politikai támogatás hiányával társult
– írta.
„A Downing Streetre érkezésemkor azt feltételeztem, hogy mandátumomat tiszteletben tartják és elfogadják. Milyen nagyot tévedtem. Bár számítottam a rendszer ellenállására a programommal szemben, alábecsültem annak mértékét.”
A gazdasági intézményrendszert szerinte átható baloldali ortodoxia mellett bukásának másik felelősét az úgynevezett kötelezettségvezérelt befektetésekben (LDI) találta meg Truss, amelyeket a nyugdíjalapok a kötelezettségeik fedezésére használnak, és amelyek a minibüdzsé-tervezet kiváltotta heves piaci zavarok középpontjában álltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.