Két hónap telt el a Katargate-botrány kirobbanása óta, s bár a belga hatóságok jelentős sikereket értek el, az Európai Parlament, a korrupciós ügy forrása látszólag nem tesz semmit, mivel a bürokrácia és a kemény belső ellenállás lelassítja a folyamatot – írta a Politico.
December elején egy rendőri akció keretében razziát tartottak egy tucat helyszínen, lefoglaltak több százezer euró készpénzt, és letartóztattak több, az Európai Parlamenthez köthető embert, köztük a testület alelnökét, a szocialista Eva Kailit is. A gyanú szerint pénzért cserébe – amit civil szervezeteken keresztül mostak tisztára – külföldi, elsősorban katari és marokkói érdekeket szolgáltak. Az ügy megrázta az európai közéletet, és bemocskolta az Európai Parlament jó hírnevét, amely eddig a korrupcióellenes harc élén állt.
Most az intézmény tagjai nehéz feladat előtt állnak: ki kell takarítani a korrupciót a parlamentből. Ezt a folyamatot azonban a bürokrácia és a belső ellenállás is lelassítja.
Az Európai Parlament képviselőcsoportjainak vezetői ma délután találkoznak Roberta Metsola elnökkel, hogy megvitassák és eldöntsék, hogyan és mikor lépjenek tovább a korrupciós kockázatok és a külföldi befolyás elleni küzdelemre tett javaslatokkal. A cél az, hogy végleges, bár nem hivatalos politikai megállapodás szülessen arról, hogy Metsola „első lépések” csomagjában milyen 14 vagy 15 intézkedés szerepel majd. Ezzel párhuzamosan az Elnökök Értekezlete, a parlament legerősebb és legkevésbé átlátható szerve is összeül, hogy közös nevezőre jussanak a következő hónapokban végrehajtandó reformcsomagon.
A Metsola által javasolt tervezet 14 pontja, amelyet múlt hónapban vázolt fel, több erős lépést is tartalmaz: a politikusoknak nyilvánosságra kell hozniuk a találkozóikat; betiltanák a külső országok tisztviselőivel felálló, nem hivatalos „baráti csoportokat”; az EP-képviselők a mandátumuk lejárata után legalább két évig nem lobbizhatnának az intézményben – reális elképzelések, amelyek átmenetileg lecsökkenthetnék a korrupció veszélyét, ám a parlament tagjai ezt nem így gondolják.
Ez egy hiábavaló lépés, amely eltemeti a parlament által decemberben megszavazott intézkedések többségét
– mondta Manon Aubry, az Egységes Baloldal képviselőcsoportjának társelnöke.
Metsolára a baloldal részéről nyomás nehezedik, hogy többet tejesítsen, míg a jobboldal azt akarja, hogy kevesebbet ígérjen, de az legyen sziklaszilárd. A szocialista frakció – amely a botrány középpontjában áll, és megpróbál minél jobb fényben feltűnni –, valamint a baloldal és a zöldek azt követelik, hogy az EP elnöke tartsa magát a decemberben megszavazott intézkedésekhez. Ez elsősorban a Katargate kivizsgálásával foglalkozó különbizottság létrehozását jelenti, ám a tervezet kisiklott, és helyette a már meglévő, külföldi beavatkozással foglalkozó bizottság kap új feladatokat.
Emellett egy figyelemfelkeltő kampányt is szerveznek, amely a szabályzat betartására emlékeztetné a képviselőket és a parlament személyzetét – míg a tisztviselők szerint ez egy gyerekes ötlet, az ezzel párhuzamosan bevezetett korrupciós forródrótot és a bejelentők védelmét biztosító lépéseket viszont sokan támogatják.
Az Európai Néppárt ezzel szemben keményen lecsapna a civil szervezetekre, és átfogó ellenőrzéssel lehetetlenítené el a külső befolyást a parlamenten belül.
A javaslattervezetük szerint minden civil szervezetet ki kell tiltani, amely nem szerepel az átláthatósági nyilvántartásban, ahova csak akkor kerülhetnek be, ha átmennek egy szigorú átvilágításon. Emellett pedig nyilvánosságra kellene hozniuk a pénzügyeiket, és a nagyobb szervezeteket úgy kell kezelni, mint a vállalatokat és azok lobbitevékenységeit.
Saját javaslataik benyújtása mellett a jobboldal és a szélsőjobb is fejest ugrik a vita közepébe, hogy minél több oxigént pumpáljon a botrányba, amely eddig csak a szocialista képviselőket érintette. A 2024-es választások előtt a korrupciós ügy kiváló lőszert adott számukra, hogy a baloldalt korruptnak és tehetetlennek bélyegezzék, a héten pedig sikertelenül próbálták meg kikényszeríteni, hogy a polgári szabadságjogok bizottságának (LIBE) tagjaival szemben rendkívüli meghallgatást tartsanak.
A LIBE – amelyet a szocialisták vezetnek – volt az a bizottság, ahol mindössze nyolc nappal a Katargate kirobbanása előtt a katari vízumszabadságról szavaztak, és ahol a korrupciós ügy gyanúsítottjai közül többen is megjelentek, annak ellenére, hogy egyikük sem volt tagja a testületnek.
A jobboldal szerint ez azt jelenti, hogy a belga hatóságok által lekapcsolt bűnbanda befolyása messzebb ér, mint ahogyan azt bárki gondolná.
Brüsszeli korrupciós botrány: a Katargate után sem kérnek az átláthatóságból az EP képviselőiHa a testület nem szedi magát össze, a jövőben újabb korrupciós botrányokról fogunk hallani. |
Az ilyen nyílt politikai csatározások ritkák Brüsszelben, ahol a legbrutálisabb játszmákat általában négyszemközt folytatják le. A Katargate azonban annyira heves reakciókat váltott ki az intézmény tagjaiban, hogy több időt töltenek egymás meggyanúsításával és a korai kampányolással, mint a reformok megvitatásával és bevezetésével. A bürokrácia kerekei lassan forognak, ám az Európai Parlament – amelynek egy szomszédos háborúval, a régió gazdasági problémáival és az energiaválsággal is foglalkoznia kell – gyakorlatilag fél gőzzel dolgozik, miközben a javasolt reformok annyi kompromisszumon mennek keresztül, hogy egyre valószínűbb: a bevezetésükkel szinte semmi nem fog változni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.