BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eljött az igazság pillanata Macron elnök számára

A francia nemzetgyűlés két háza ma szavaz az ellentmondásos és népszerűtlen nyugdíjreformról. Bármi lesz is az eredmény, annak komoly politikai konzekvenciái lesznek az elnök számára.

Emmanuel Macron államfő második terminusának központi eleme a nyugdíjtörvény, amely többek között 62-ről 64 évre emeli a korhatárt. A reform sorsa nagyban meghatározza majd a francia államfő még hatalomban töltendő idejét és egész elnökségének örökségét.

Franco-British summit in Paris
A nyugdíjreform elfogadása a nemzetgyűlésben nagy győzelem lenne Macron számára, de kockázatokkal jár.
Fotó: AFP

A nemzetgyűlés két házának képviselőiből álló bizottság szerdán este jóváhagyta a törvényjavaslat szövegét, így azt ma szavazásra bocsátják. A francia sajtó szerint a szenátus valószínűleg elfogadja majd a törvényjavaslatot, az alsóházban azonban bizonytalan a szavazás kimenetele, első olvasatban ott elbukott a törvényjavaslat. 
Az eredmény attól függ, sikerül-e Macronnak megszereznie az ellenzéki konzervatívok, a Köztársaságiak (Les Républicains – LR) támogatását, akik közül többen egyelőre bizonytalanok. 

A frakciómban, ahogyan a kormányzó pártban is, vannak képviselők, akik nem akarják megszavazni ezt a reformot

– idézték a lapok Olivier Marleix-t, az LR egyik vezetőjét.
A kudarc földindulásszerű politikai következményekkel járna rövid és hosszú távon is, és a Politico elemzése szerint ebben az esetben valószínűleg kénytelen lenne lemondani az elnök bizalmasa, Elisabeth Borne kormányfő.

A két ház ma szavaz, a szenátuson valószínűleg átmegy a törvény.
Fotó: AFP

A kormány azzal érvel, hogy a reform létfontosságú a deficit csökkentéséhez és ahhoz, hogy gazdaságilag fenntarthatóvá tegyék a nyugdíjrendszert. Az ellenzék meg azzal, hogy az bünteti az alacsony fizetésűeket, és arra kényszeríti a fizikai munkásokat, hogy tovább dolgozzanak, míg a diplomások esetében nem lesz változás.

Ha a törvényhozás nem szavazza meg a reformot, akkor a miniszterelnök az alkotmány 49.3-as cikkelye adta lehetőséggel élve anélkül is törvényerőre emelheti.

Ez azonban egy roppant kockázatos lépés lenne, ebben az esetben ugyanis a miniszterelnök és a kormány ellen is bizalmatlansági indítványt nyújthatnak be 24 órán belül, amelyet elveszíthetnek. Bár a kormány korábban túlélt már több bizalmi szavazást, a tét most túlságosan nagy. 
A kormányszóvivő szerint nem akarnak ehhez az eszközhöz nyúlni, és Macron sem hajlandó megkerülni a szavazást a törvényhozásban. Ezt valószínűleg jobban is teszi, mivel éles bírálatokat kockáztatna azzal, ha nem hajlandó alávetni a politikáját a demokratikus folyamatnak. Egy ilyen lépés a franciák szerint is elfogadhatatlan lenne. 

Megváltozott a köz véleménye a 49.3 cikkelyről, a nemzetgyűlés semmibevételének és tekintélyelvűnek tartják, miközben az emberek ma ennek ellenkezőjét, több átláthatóságot, több demokráciát akarnak

– nyilatkozta a Politicónak Frédéric Dabi, az IFOP közvélemény-kutató vezérigazgatója. A szakszervezeteket pedig a lépés nyilvánvalóan csak tovább tüzelné.

A szakszervezetek folytatják a tiltakozásokat és a sztrájkokat a nyugdíjreform ellen.
Fotó: AFP

Ha átmegy a nemzetgyűlésen a törvény, Macron akkor is komoly politikai következményekkel szembesül, teljesen kimerülhet a politikai tőkéje, a terv ugyanis roppant népszerűtlen. A közvélemény-kutatások szerint a franciák kétharmada ellenzi, viszont támogatja a szakszervezetek által szervezett tiltakozásokat.

Győzelem lenne Macron számára, de csak hosszú távon hozná meg a gyümölcseit. Rövid távon az elnök egy feszült országgal nézne szembe

– állítja Chloé Morin író és politikai elemző.
A szakszervezetek újabb tüntetések és munkabeszüntetések szervezésével tiltakoznának, a sztrájkok pedig jelenleg is folytatódnak többek között a szállítási és az energetikai szektorban, változatlanul nem dolgoznak a köztisztaságiak sem, miközben csak Párizs utcáin legalább 7600 tonna szemét halmozódott fel tíz nap alatt. A Derichebourg magánvállalat a leginkább érintett helyekről elvitte a szemetet, szerdán, csütörtökön azonban már nem, mert a sztrájkolók megfenyegették, hogy lezárják a telepeit. 
Anne Hidalgo, a főváros szocialista polgármestere nem volt hajlandó erőszakkal munkára kényszeríteni a köztisztaságiakat, mert szerinte „jogos” a tiltakozás. A prefektus és Gérald Darmanin belügyminiszter azonban arra készül, hogy megteszi ezt a lépést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.