Bern nyomozást folytat a svájci gyártmányú Eagle I páncélozott szállítójárművek miatt, amelyek ukrán csapatokhoz kerültek – mondta a RIA Novosztyinak Fabian Mayenfisch, az ország Gazdasági Államtitkárságának (SECO) szóvivője.
A szóvivő elmondta, hogy a 90-es években 36 darab Eagle I páncélozott szállítójárművet adtak át Dániának, elmondása szerint Svájc beleegyezése nélkül nem adhatták át senkinek ezt a berendezést. Maienfisch azt is hangsúlyozta, hogy csak az alvázszám alapján lehet egyértelműen nyomon követni a jármű eredetét. Korábban a helyi média fényképeket közölt két svájci gyártmányú Eagle I páncélozott szállítójárműről, amelyeket ukrán katonák használtak a Donbászban.
A Ria cikke szerint Bern a katonai semlegesség elvére hivatkozva korábban elutasította Németország, Spanyolország és Dánia kérelmét a hazai gyártású lőszerek Ukrajnába történő szállítására. Mint a hatóságok hangsúlyozták,
Svájc megtagadhatja a katonai eszközök szállítását, ha az állam, amelynek szánják azokat, nemzetközi fegyveres konfliktusban vesz részt.
Oroszország korábban jegyzéket küldött a nyugati országoknak az Ukrajnának történő fegyverszállítás miatt. Szergej Lavrov külügyminiszter megjegyezte, hogy
minden olyan rakomány, amely Ukrajna számára fegyvereket tartalmaz, Moszkva legitim célpontjává válik.
A külügyminisztérium kijelentette, hogy a NATO-országok tűzzel játszanak azzal, hogy fegyvereket szállítanak Kijevnek. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő megjegyezte, hogy Ukrajna nyugati fegyverekkel való felfegyverzése nem járul hozzá az orosz–ukrán tárgyalások sikeréhez.
Korábban a Világgazdaság megírta, hogy nem adja át Rapier légvédelmi rakétáit Ukrajnának Svájc. Az alpesi ország vezetése úgy döntött, hogy inkább megsemmisítik a fegyverkészletet, de nem adják át a harcoló félnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.