Április elsejei tréfának tűnhet, de nem az: mától Oroszország tölti be az ENSZ Biztonsági Tanácsának soros elnöki tisztét, amit a világ az abszurdítás új szintjének nevez. A 15 tagú tanácsának élén havonta, vetésforgóban váltják egymást a tagországok, ezen a háború kitörése mitsem változtatott.
Oroszország legutóbb tavaly februárban vezette a tanácsot, ekkor indította el Vlagyimir Putyin az Ukrajna elleni inváziót. A háború kitörése óta több tíz ezer ember vesztette életét, köztük sok civil, és egész városokat pusztított el az orosz hadsereg. Hab a tortán, hogy Putyin ellen nemrég elfogatóparancsot adtak ki az ukrán gyermekek tömeges deportálása miatt.
Állandó tagsága és vétójoga van az Egyesült Államoknak, Franciaországnak, Kínának, Nagy-Britanniának, valamint Oroszországnak.
A nem állandó tagokat az ENSZ Közgyűlés – az egyenlő földrajzi képviselet elvének érvényesülésével – kétéves időszakra választja meg, a leköszönő tagokat nem lehet egyből újraválasztani.
Korábban Oroszország helyettes állandó képviselője, Dmitrij Poljanszkij tagadta, hogy missziója páriává válna az ENSZ-ben. „Egyáltalán nem. Úgy érezzük, hogy a Nyugat jelenleg veszélybe került az ENSZ-ben, mert több ország érti a mi álláspontunkat” – mondta az orosz képviselő. A The Guardian cikke szerint ami Putyin Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát illeti, Poljanszkij elutasította mint ami „teljesen irreleváns bármely tevékenységük szempontjából”. Az orosz vezető utoljára 2015-ben járt az ENSZ-központban.
Eközben politikai fronton a Nyugattal is javában zajlik a háború, helyi idő szerint pénteken Joe Biden amerikai elnök is felszólította Oroszországot, hogy azonnal engedjék szabadon a Walt Street Journal még múlt héten Jekatyerinburgban letartóztatott újságíróját. Az oroszok kémkedéssel vádolják a riportert, amiért akár 20 évre is börtönben maradhat. Az orosz törvényhozás a közelmúltban fogadta el azt a törvényt, amely szerint akár tizenöt év börtönt is kaphat az az újságíró, aki hamis információkat terjeszt a hadseregről.
Egyre csökken az esélye annak, hogy az orosz–ukrán konfliktusban rövid távon enyhülés következzen be, erről is beszélt Olaf Scholz német kancellár egy pénteki interjúban, ahol kifejtette: évekig is elhúzódhat még a háború.
Aggodalomra ad okot az is, hogy a világ fegyverkezési lázban ég, és egyre nagyobb az aggodalom azzal kapcsolatban, hogy Oroszország vagy más nagyhatalom beveti az atomfegyvereket. Moszkva már megtette az első lépéseket ez irányba: taktikai atomfegyvereket telepít Fehéroroszországba, amely szomszédos Lengyelországgal, a NATO megnövelt kelet-közép-európai jelenlétének kulcsországával, továbbá Litvániával és Lettországgal. A jelek nem kedvezők.
Tajvan körül is egyre feszültebb a helyzet, Kína ismét vadászgépeket és drónokat küldött a térségbe, miközben az amerikai politikai elit továbbra is tajvani látogatásokkal feszíti a pattanásig feszült húrt a felek között.
A háború előző napi friss híreit itt olvashatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.