Antony Blinken amerikai külügyminiszter „őszinte, érdemi és konstruktív” megbeszélést folytatott Pekingben kínai kollégájával, Csin Kanggal – írja a Reuters.
Antony Blinken vasárnap érkezett kétnapos kínai látogatásra, amely az első magas rangú diplomáciai találkozó a két nagyhatalom között Donald Trump elnöksége óta. Az amerikai–kínai viszony azóta sokat romlott.
Joe Biden elnök szombaton szokatlanul békülékeny hangot ütött meg legnagyobb gazdasági riválisával szemben, kijelentve, hogy Hszi Csin-ping elnök soha nem akart kémléggömböt repíteni érzékeny amerikai katonai helyszínek fölé. A kémballonügy korábban nagy diplomáciai vihart kavart a két állam között, Blinken éppen erre hivatkozva mondta le tervezett kínai látogatását.
Megfigyelők mindazonáltal nem sok előrelépést vártak Blinken látogatásától, sőt voltak, akik azt jelezték előre, hogy a kínaiak meg fogják alázni az amerikai hivatalnokot. Ehhez képest a külügyiniszteri találkozó fő üzenete mindkét oldalról a nyitottság volt, bár a látogatás még nem ért véget.
A miniszter a diplomácia és a nyitott kommunikációs csatornák fenntartásának fontosságát hangsúlyozta a kérdések teljes skáláján, annak érdekében, hogy csökkentsük a félreértések és a tévedések kockázatát
– mondta a Reuters beszámolója szerint Matthew Miller, a külügyminisztérium szóvivője, hozzátéve, hogy Blinken meghívta Csint Washingtonba, hogy folytassák a megbeszéléseket, amit a kínai fél elfogadott.
A szóvivő szerint az amerikai diplomácia vezetője az aggodalomra okot adó kérdések mellett a két ország közötti együttműködési lehetőségeket is felvetette a kínai külügyminiszterrel folytatott tárgyalása során.
A kínai állami média tudósítása szerint Csin a találkozó során elmondta, Kína elkötelezett a stabil, kiszámítható és konstruktív kapcsolat kiépítése mellett az Egyesült Államokkal. A kínai politikus Tajvan kérdését nevezte az amerikai–kínai kapcsolatok legfontosabb és legnagyobb kockázatot jelentő kihívásának.
A találkozót megelőzően felmerült két valószínű konkrét téma, amelyeket illetően azonban az eddigiekben nem sok minden derült ki.
A The Wall Street Journal című amerikai lap a tárgyalások kilátásait latolgatva „halálos” szálra tapintott: a tárgyalások egyik fő témája Washington számára az első számú belpolitikai ügyek közé emelkedett fentanilprobléma lehet.
Pont a látogatás előtt szivárgott ki, hogy veszélybe került a több mint negyven éve kötött amerikai–kínai tudományos együttműködési egyezmény, amikor majdnem öt év után először amerikai külügyminiszter érkezett Pekingbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.