Az extrém időjárás és a változó fogyasztói szokások nagy kihívások elé állítják a bordeaux-i borászokat. A termelés sokak számára már annyira nem kifizetődő, hogy inkább felszámolják a szőlőültetvényeket, és a kormánytól kérnek kompenzációt.
A CNBC által ismertetett adatok szerint csak idén júniusban és júliusban 584 segítségkérés érkezett a helyi hatóságokhoz borászoktól, akik vagy teljesen fel akarnak hagyni a szakmával, vagy diverzifikálni tervezik a termelést. Ez majdnem ötezer hektárnyi termőterületet jelent.
A következő öt évben kevesebb bor készül majd Bordeaux-ban, és a klímaváltozás tovább gyorsíthatja a változás folyamatát
– nyilatkozta az amerikai portálnak Sylvie Courselle agrármérnök és borász, emlékeztetve arra, hogy az elmúlt években jégverés, fagyok és szárazság tizedelte a termést.
A jövőben a legnagyobb problémát éppen a vízhez való hozzáférés jelenti majd, ami pedig létfontosságú a bortermeléshez, a klímaváltozás azonban csak az egyik probléma.
A régió elsősorban a vörösboráról híres, amely iránt világszerte csökken a kereslet, a fogyasztók egyre inkább a sört és a könnyebb borokat választják helyette. A hagyományosan borivó Franciaországban folyamatosan nő a sörfőzdék száma, a Statista adatai szerint a 2009-es 322-ről 2021-re már 2500-ra. A söreladások 7 százalékkal nőttek 2000 és 2020 között, miközben a boré több mint harmadával csökkent.
A francia bor külföldön is veszít a népszerűségéből, az export tavaly 5 százalékkal esett vissza az előző évihez képest. Ami rossz hír az egyik bortermelő vidéknek, jó másoknak. A német borok esetében a franciával ellentétes a trend.
Nagyon boldogok vagyunk. A német borok számára egyelőre nagyobb előny az emelkedő hőmérséklet, mint amilyen negatív hatással jár az extrém időjárás
– mondta a portálnak Ernst Büscher, a borászok marketingszervezete, a Deutsche Weininstitut (DWI) szóvivője.
A nemzetközi borászszövetség adatai szerint tavaly
Németország volt az Európai Unió egyetlen tagállama, ahol nőtt a bortermelés,
méghozzá 6 százalékkal a száraz és forró időnek köszönhetően. Bár ezen a vidéken is előfordultak fagyok, az érési időszakban szokatlanul meleg, 35-36 Celsius-fok van.
Az Egyesült Királyság helyzete hasonlóan javul, a szőlészetek termőterülete több mint négyszeresére nőtt az ezredforduló óta, a boreladások 2021-ben éves szinten 31 százalékkal emelkedtek, és elérték a 9,3 millió palackot – bár ezek többsége még mindig habzóbor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.