Kína a Paracel-szigetekhez tartozó Triton-szigeten épít egy több mint 600 méter hosszú kifutópályát, így alkalmas drónok és turbólégcsavaros repülőgépek fogadására, de bombázókhoz már nem elég a hossza. Az amerikai AP hírügynökség által elemzett műholdfotók szerint a Triton nagy részén járműnyomok láthatók, valamint konténerek és építőipari járművek is. A felvételek alapján a munkálatok augusztus elején indulhattak el a vitatott hovatartozású területen, amit Vietnám és Tajvan is magának követel.
A Triton a Paracel-csoport egyik fő szigete, amely nagyjából egyenlő távolságra van Vietnám partjaitól és Kína Hajnan tartományától. Peking egy rövid, 1974-es tengeri háború során szerezte meg Vietnámtól a teljes ellenőrzést a Paracel-szigetcsoport, így a Triton felett is. A világ második legnépesebb országának évek óta van egy kisebb kikötője és különöző épületei a szigeten, az utóbbiak között megtalálható egy helikopterleszálló és radar is. Azonban Hanoi és Tajpej is magának követeli a területet.
Az Egyesült Államok nem foglal állást a szuverenitási igényekkel kapcsolatban, de rendszeresen küld hadihajókat a kínaiak által birtokolt szigetek közelébe, amelyeket Washington a hajózási szabadságot biztosító műveleteknek nevezett. Az egyik ilyen küldetés középpontjában éppen a Triton állt 2018-ban. A távol-keleti óriás rendszerint éles hangon bírálja az amerikai akciókat, de összetűzésre a felek között nem került sor. Peking nem közölt részleteket a hírügynökséggel a szigetépítési munkálatokról, szerintük ezek célja a globális navigáció biztonságának elősegítése.
Visszautasította azokat a vádakat, hogy militarizálja a kulcsfontosságú vízi utat, amelyen keresztül évente mintegy 5 ezermilliárd dollár értékű kereskedelmi forgalom bonyolódik. Kína egyben azt is hangsúlyozta, hogy saját területén joga van építkezni. A távol-keleti ország szinte a teljes Dél-kínai-tenger ellenőrzésére igényt tart, ami érinti Malajzia, Vietnám, Brunei, Tajvan és a Fülöp-szigetek kizárólagos gazdasági övezeteit.
Kína vízágyúval támadott meg egy Fülöp-szigeteki hajótKína vízágyúval lőtte a Fülöp-szigetek egyik hajóját, amely a szigetország kizárólagos gazdasági övezetében található Second Thomas-zátonyhoz vontatott, egykori Sierra Madre hadihajó fedélzetén található, maroknyi katonának vitt ellátást. Peking szerint a zátonyt jogtalanul szállta meg Manila. Manila többször is azzal vádolta a kínai parti őrséget, hogy akadályozza az ott található csapatai ellátását. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.