BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Scholz: a béke szabadság nélkül elnyomás

A német kancellár szerint a béketárgyalások feltétele, hogy az orosz csapatok kivonuljanak Ukrajnából.

Az Ukrajnában zajló háború lezárásáról szóló béketárgyalásokhoz vezető utat  az orosz csapatok kivonása nyithatja meg – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben.

A katolikus Szent Egyed közösség nemzetközi békekonferenciáján beszédet mondó kancellár egy résztvevő tűzszünet sürgetését felvető kérdésére elmondta, hogy 

nem lenne elfogadható, ha egy tűzszünet legitimálná a rablóhadjáratot.

International Meeting of the Community of Sant'Egidio12 September 2023, Berlin: Chancellor Olaf Scholz (SPD) shows up at the International Meeting of the Christian Community of Sant'Egidio again without the eye patch that he had worn since a fall. The three-day meeting in Berlin is held under the motto "Daring Peace. Religions and cultures in dialogue". The Community of Sant'Egidio was founded in Rome in 1968 and has since developed into a network of Christian lay people with several tens of thousands of followers. Photo: Bernd von Jutrczenka/dpa (Photo by BERND VON JUTRCZENKA / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Fotó: AFP

Kelet-Ukrajna katonai megszállása nem vezethet ahhoz, hogy a terület örökké Oroszországé marad – tette hozzá Scholz, aki szerint ezért elengedhetetlen annak a belátása Moszkva részéről, hogy a tűzszüneti és béketárgyalásokban a csapatok kivonásáról is szó van. Ebben az esetben nyílik meg a tárgyalások lehetősége, melyeken az ukrán kormány is részt venne.

Scholz leszögezte, nem szabad elhinni a nem sokkal az invázió után már kidolgozott békeszerződésről tárgyaló Kijevről és Moszkváról szóló meséket, melyek szerint a megállapodás megkötését az Egyesült Államok vagy Nagy-Britannia akadályozta meg. Bár valóban zajlottak tárgyalások, azok nem voltak sikeresek, mert az oroszok a Kijev elleni támadás kudarca utáni átszervezésre használták az időt, hogy újabb támadást indítsanak, ezúttal már Kelet-Ukrajna ellen.

A német kancellár hangsúlyozta, hogy valószínűleg 

egész Európában nincsen senki, aki erősebben kívánná a békét, mint bárki Ukrajnában, 

de szerinte óvakodni kell a csak nevükben békét hordozó látszatmegoldásoktól, mert a béke szabadság nélkül elnyomás, igazságosság nélkül pedig diktátum.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy kormánya közreműködésével számos fontos afrikai, ázsiai és latin-amerikai országot, köztük Kínát, Indiát, Egyiptomot, Szaúd-Arábiát és Brazíliát sikerült megnyerni a közös gondolkodásra az ukrán békeformula továbbfejlesztésére és a békés rendezés alapelveinek kidolgozására. Ez a munka az Ukrajna elleni orosz háborúval kapcsolatos felfogások, megközelítések különbözősége miatt sem könnyű, erőfeszítést és időt igényel, holott időnk valójában nincsen, mert Oroszország mindeközben továbbra is bombáz, gyilkol és kínoz Ukrajnában.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.