Oroszország a kémhálózatát, az állami és a közösségi médiát arra használja fel, hogy aláássa a közvélemény választásokba vetett bizalmát szerte a világon – derül ki egy amerikai titkosszolgálati jelentésből, amelyet mintegy száz országgal osztottak meg – írta a The Guardian.
„Oroszország arra összpontosít, hogy olyan műveleteket hajtson végre, amelyek csökkentik a közvélemény választási feddhetetlenségébe vetett bizalmát” – áll a pénteken kiadott jelentésben, az amerikai hírszerző közösség megállapításaira hivatkozva.
Ez egy globális jelenség. Információink azt mutatják, hogy az orosz kormány magas rangú tisztviselői, köztük a Kremlben is, értéket látnak az ilyen típusú befolyásolási műveletekben, és hatékonynak tartják
– áll a brit lap által idézett jelentésben.
A jelentés szerint Oroszország 2020 és 2022 között „összehangolt erőfeszítést” tett annak érdekében, hogy aláássa a közbizalmat kilenc demokráciában, köztük az Egyesült Államokban, legalább 11 választáson. További 17 demokráciát céloztak meg „kevésbé kifejezett” módszerekkel.
A célországok megnevezése nélkül a jelentés szerint az amerikai kormány megosztott velük információkat az orosz hadműveletekről.
Oroszország számára ezeknek a műveleteknek kettős haszna van: instabilitást szít a demokratikus társadalmakon belül, és a demokratikus választásokat működésképtelennek, az ebből következő kormányokat pedig illegitimnek mutatja be
– áll a jelentésben. Az Egyesült Államok elismeri „saját sebezhetőségét ezzel a fenyegetéssel szemben” – áll a jelentésben, megismételve, hogy az orosz szereplők megpróbálták aláásni a közbizalmat a 2020-as választásokon, amelyeket Joe Biden elnök nyert Donald Trump ellen.
Az orosz-ukrán háború fontosabb pénteki híreit itt olvashatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.