Frans Timmermans, a holland baloldali blokk vezetője – aki augusztusi lemondásáig az Európai Bizottságban a zöld megállapodásért felelős uniós biztos volt – a közelgő választások előtt kijelentette, hogy győzelme esetén eltekintene a nitrogénkibocsátás 2030-ig történő 50 százalékos csökkentésétől.
Timmermans, aki éppen azért mondott búcsút az Európai Bizottság klímapolitikai tárcájának, hogy visszatérjen a holland parlamentbe, és versenybe szállhasson a miniszterelnöki posztért, a többi holland párt vezetőjével folytatott televíziós vitában elmondta, hogy a fiatal mezőgazdasági termelőkkel való találkozás után gondolta meg magát.
A holland gazdák ugyanis már többször is – esetenként eléggé harsányan – aggodalmukat fejezték ki a legnagyobb nitrogénkibocsátónak tekintett állattenyésztés jövőbeli kilátásaival kapcsolatban.
A hatályos holland törvény értelmében ugyan a nitrogénkibocsátást 2035-ig kell 50 százalékkal csökkenteni, ám a Mark Rutte vezette leköszönő kabinet azt javasolta, hogy a kibocsátás felére csökkentésének határidejét 2030-ra hozzák előre.
Az intézkedés szigorítása ugyanakkor hónapok óta tartó tiltakozásokat váltott ki, mivel a gazdák szerint a kibocsátás drasztikus csökkentése gyakorlatilag lehetetlenné tenné a mezőgazdasági termelést.
A határidők meghatározásánál fontosabb, hogy megállapodásra jussunk a fiatal gazdákkal
– mondta Timmermans a november 22-re kitűzött általános választások előtti vitában.
„Mi évekről beszélünk, de amiről valójában beszélnünk kellene, az a természet” – tette hozzá.
A Zöld Baloldal és a Munkáspártok koalíciója, amelyet Timmermans vezet, jelenleg a harmadik helyen áll a közvélemény-kutatások szerint.
Hollandia azért alkotott stratégiát a nitrogénkibocsátás csökkentésére, mivel „a nitrogén-oxidok és az ammónia kibocsátása hosszú évek óta túl magas az országban” – állítja a jelenlegi kormány.
A közlekedés és az ipar a nitrogén-oxidok fő kibocsátója. Az ammónia pedig főként az állati trágyából és a mezőgazdaságban használt vegyszeres műtrágyákból származik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.