Kedden ülésezik az általános ügyek tanácsa Brüsszelben. A tanács elé került az Európai Bizottság bővítési csomagja is, vagyis Ukrajna felvétele az unióba is napirendre kerül. A terv szerint dönteni akartak a miniszterek az ukrán csatlakozás elindításáról.
Szijjártó Péter elmondta, hogy az ukrán csatlakozásról végül semmilyen döntés nem született.
A miniszter elmondta, hogy így nem fognak elkezdődni a tárgyalások Ukrajnával az uniós csatlakozásról. Az ukrán csatlakozás tehát egyelőre nem fog megvalósulni. Emellett több más témát is kivettek az Európai Bizottság benyújtott csomagjából.
Öt ok, hogy Ukrajna miért nem csatlakozhat az Európai UnióhozAz Európai Unió egyre fontosabbnak tartja Ukrajna csatlakozásának a kérdését. A háborúban álló ország felvétele a közösségbe az unió eddigi legnagyobb kihívása lenne, ami ráadásul az összes tagállam működésére kihatna. A Nézőpont Intézet összegyűjtött öt olyan okot, amelyek miatt Ukrajna biztosan nem csatlakozhat az Európai Unióhoz. |
Kivették a csomagból a Szerbiát szankciókkal fenyegető kezdeményezéseket, emellett a Boszniai Szerb Köztársaságnak szánt európai uniós forrásokat nem fagyasztják be. Ezek mellett a csomagból kivették az a részt is, amely ellehetetlenítette volna Észak-Macedónia európai uniós csatlakozását.
Ehelyett az Általános Ügyek Tanácsa mindössze tudomásul vette a bizottság jelentését, de nem fogalmazott meg semmilyen döntést a dokumentum tartalmával kapcsolatban – mondta el a tárcavezető.
Ez azt jelenti, hogy a kérdés az Európai Tanács (az uniós állam- és kormányfők) elé kerül, hogy ott szülessen döntés az ukrán csatlakozás elindításáról.
Ellentétben mindazzal, amit az európai vagy a globális közvélemény gondol, a bővítéspárti uniós országok kisebbségben vannak
– jelentette ki Szijjártó Péter. Hozzátette, hogy bár a többség a nyilvánosság előtt bővítéspárti kijelentéseket tesz, szűk körben a legtöbben elismerik, hogy jelenleg erre nincs lehetőség. A miniszter szerint nem véletlen, hogy tíz éve egyetlen ország sem csatlakozott az EU-hoz (Horvátország 2013-ban lett az unió tagja).
A magyar miniszter arról is beszélt, hogy jelenleg Ukrajna csatlakozása körül folyik a legtöbb vita, miközben például Észak-Macedónia már 2005 óta tagjelölti státuszban van. Az unió ennek ellenére mégis az ukránokkal akar foglalkozni a régóta várakozó nemzetek helyett. Szerbia például 2012 óta tagjelölt, mégsem zárták még le a csatlakozási eljárását.
Miért beszélnénk az ukrán csatlakozásról, amikor más nemzetek, amelyek már évek óta készen állnak belépni a közösségbe, nem kapnak semmi figyelmet?
– tette fel a kérdést a tárcavezető.
A várakozó országok ügye azért nincs napirenden, mivel mindig voltak olyan EU-tagok, amelyek blokkolták ezeket a tárgyalásokat. Szijjártó Péter kikérte Magyarország nevében, hogy miért bélyegzik meg hazánkat Putyin-pártisággal, amikor kifogásoljuk Ukrajna tagságát, miközben más nemzetek vétója esetén a múltban senkinek nem voltak fenntartásai.
Az Európai Unió nem lehet komplett addig, ameddig a nyugat-balkáni térséget nem tudja implementálni a közösségbe
– jelentette ki Szijjártó. Hozzátette, hogy az Ukrajnával kapcsolatos magyar álláspont nem része semmilyen stratégiának. A miniszter elmondta, hogy a keddi ülésen felmerült, hogy Magyarország valamilyen stratégia mentén akadályozza az ukrán tárgyalások megkezdését, annak érdekében, hogy alkudozhasson az Európai Bizottsággal az uniós források kifizetéséről.
Magyarország nem taktikai vétókkal él, hanem egy jól megfogalmazott álláspontunk van arról, hogy Ukrajna csatlakozására jelenleg nincs lehetőség
– jelentette ki a tárcavezető. Azt is kijelentette, hogy Magyarország nem ért egyet az Európai Bizottság jelentésében szereplő állítással, miszerint Ukrajna a csatlakozási feltételek hét megszabott pontjából négyet teljesített volna. Kiemelte, hogy hazánk támogatja azt, hogy az Európai Unió és Ukrajna között egy szorosabb, partneri kapcsolat jöjjön létre, de ez nem valósulhat meg csatlakozás formájában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.