Újévi televíziós beszédében jelentette be lemondását a 83 éves, 52 éve uralkodó dán királynő, II. Margit, aki ekkor azt is elmondta, hogy az 55 éves Frigyes koronaherceg követi őt a trónon.
A családjában Daisynek becézett királynő sokáig arra készült, hogy akárcsak a több mint 900 éves dán monarchia történetének minden uralkodója, ő is haláláig a trónon marad. Idős korával és egészségi problémáival magyarázta döntését.
Utóda, Dánia leendő királya a nagy népszerűségnek örvendő
Frigyes kamaszként még neheztelt szüleire, mivel úgy érezte, hogy uralkodói feladataik teljesítése miatt elhanyagolták.
A gyors autókban és pörgős életmódban keresett vigaszt, és az 1990-es évek elején elkényeztetett bulihercegnek tartották. 1995-ben azonban, miután megkapta diplomáját az Aarhusi Egyetemen, kezdett megváltozni a róla kialakult kép.
Egyetemi évei alatt Frederik Henriksen álnéven a Harvardon is tanult Amerikában.
A dán mellett angolul, franciául és németül is beszélő herceg a dán haditengerészetnél is szolgált, ahol a búváralakulat tagjaként a Pingo (Pingvin) becenevet kapta, és kitűnő eredménnyel fejezte be kiképzését.
Frigyes népszerűsége folyamatosan nőtt, különösen azt követően, hogy 2018-ban elindította az azóta hagyományossá vált éves közösségi rendezvényt, a Royal Runt (Királyi futást).
Nem akarom magamat egy erődbe zárni. Önmagam akarok lenni, egy emberi lény
– mondta egyszer Frigyes, megfogadva, hogy ezen az sem változtat majd, ha trónra kerül.
A koronaherceg, a leendő király felesége, Mary Donaldson ausztrál jogász, akivel négy gyermeket nevelnek. A gyerekeit Frigyes és felesége igyekszik minél hétköznapibb körülmények között felnevelni, többnyire állami iskolákba járnak.
Frigyes az utóbbi években, mióta a királynő betöltötte nyolcvanadik évét, egyre több uralkodói kötelezettséget vállalt át.
Dánia népszerű uralkodója, II. Margit művészként és a monarchia modernizálójaként is maradandó életművet vallhat magáénak.
A láncdohányos királynő uralkodik a legrégebben Európában.
Éppen 52 éve, 1972. január 14-én lépett Dánia trónjára, apja, IX. Frigyes halála után. II. Margit trónra lépésének idején a dánoknak csak 45 százaléka akart monarchiában élni, a többség úgy gondolta, a királyságnak nincs helye a modern demokráciában.
Margit azonban modernizálta az intézményt, karcsúsította a monarchiát.
A dán királyi család ma a világ legnépszerűbbjei közé tartozik, és a dánok 80 százalékának támogatását élvezi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.