Az Európai Unió is csatlakozna az erőszakos ciszjordániai telepesek elleni amerikai és brit szankciókhoz, ám ezt diplomáciai források szerint a magyar és a cseh ellenállás miatt nem teheti meg.
Izrael két legfőbb európai szövetségese ugyanis nyilvánvalóvá tette, hogy nem járul hozzá a szankciókhoz. Ugyanakkor elképzelhető, hogy az ellenállás nem végleges, és további, Hamász elleni szankciókért cserébe Budapest és Prága beadja a derekát.
Miközben a nemzetközi figyelem főként a Gázai övezetben zajló háborúra szegeződik, az európai tisztviselők a Ciszjordániában a palesztinok ellen elkövetett atrocitásokat is aggódva figyelik. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az ügyben már többekkel szemben vezetett be szankciókat.
Decemberben az unió külpolitikai főképviselője, Josep Borrell is jelezte, hogy hasonló intézkedéseket szorgalmaz – írja a Reuters, hozzátéve, hogy ehhez egyhangú döntésre van szükség.
A javaslat értelmében mintegy tucatnyi emberrel szemben vezetnének be szankciókat, mely többek között az unióba lépést is megtiltaná számukra.
Az október 7-i brutális támadás után az EU már több szankciót bevezetett a Hamásszal szemben, ugyanakkor szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszer arról beszélt, hogy a jelenlegi pillanat biztosan nem alkalmas a telepesek szankcionálására. A magyar álláspont szerint az EU-nak most arra kéne fókuszálnia, hogy hogyan segítheti Izraelt a Hamász legyőzésében és a túszok kiszabadításában.
Jan Lipavsky cseh külügyminiszter pedig azt mondta, hogy hazája nem feltétlenül ellenzi az erőszakot szító telepesek szankcionálását, ám nem szeretné, ha ezeket az intézkedéseket a Hamász elleniekkel együtt fogadnák el. Mint mondta, a terrorcselekmény nem ugyanaz, mint a telepesek által elkövetett erőszak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.