Bemutatta költségvetési tervezetét Joe Biden amerikai elnök, amely azonban szinte biztosan nem fog többséget kapni a Kongresszus mind a két házában, lévén az alsóházban a republikánusoknak van többsége.
Ennek megfelelően a 7300 milliárd dolláros tervezet inkább politikai üzenetek megfogalmazását célozza és igyekszik éles kontrasztot rajzolni Biden és valószínűsíthető republikánus ellenfele, Donald Trump között.
A hétfőn közzétett, az októberben kezdődő 2025-ös fiskális évre vonatkozó költségvetési javaslat növelné a kormányzati kiadásokat és
az amerikai államadósságot is túllökné az ország éves GDP-jének 100 százalékán,
noha az adók emelésével 10 év alatt 3 ezer milliárddal növelné a büdzsé bevételeit.
A javaslat értelmében a nagyvállalatok és a gazdagok adóterhei nőnének, hogy azzal is csökkenjen a deficit és jusson forrás a gyerekes családok adókedvezményeire és a jelenlegi jóléti programok folytatására. Ezzel szemben Donald Trump megújítaná az általa 2017-ben elfogadott adócsökkentéseket és visszafogná a kormányzati költekezést. Biden azonban hallani sem akar az idősek egészségügyi ellátását finanszírozó Medicare, vagy a nyugdíjszerű ellátást biztosító társadalombiztosítás megvágásáról.
A kormányzati költségvetési terv értelmében az amerikai államadósság 2025-re elérné a GDP 102,2 százalékát a 2023 végi 97,3 százalék után és 2030-ig 106 százalékig emelkedne, majd 2034-ig 105,6 százalékra csökkenne. A hiány a következő évben 6,1 százalék lenne, miközben
az ország csak kamatokra kifizetne évi ezermilliárd dollárt.
Jelenlegi formájában szinte biztos nem fogadják el a költségvetést, az inkább a Biden-kormány prioritásait jelzi, amennyibe sikerül megnyernie az elnökválasztást, miközben a demokraták többséget szereznek a törvényhozás mind a két házában. Mivel a nagyvállalatok és a gazdagok adóterheiről évértékelő beszédében is beszélt az elnök, a most ismertetett javaslat nem különösebben meglepő.
A független Congressional Budget Office eddig még nem értékelte a javaslatot, ám a szervezet korábban azt jósolta, hogy a kormányzat adósság a következő 12 év során eléri a GDP 116 százalékát – idézi fel a Financial Times.
A növekvő költségvetési hiány és adósságszint volt az egyik oka annak, hogy augusztusban a Fitch hitelminősítő megfosztotta az Egyesült Államokat az AAA osztályzattól. A hitelminősítő akkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az ország fiskális helyzetéből az következik, hogy az amerikai adósságszint messze felülmúlja a többi AAA besorolású országét.
Ugyanakkor a novemberi előrejelzésekre támaszkodó büdzsé mozgástere némiképp nagyobb lehet a korábban gondoltnál, hiszen az a tavalyi évre 2,6, a jövő évire pedig 1,3 százalékos növekedési várakozásoknál a tavalyi 3,1 százalékos érték jobb és az elemzők is felfelé módosítják idei jóslataikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.