A román hadsereg az év első három hónapjában lebonyolított toborzás során a meghirdetett 5093 legénységi állásnak alig több mint a felét tudta betölteni, a legtöbb jelentkezőt fizikai alkalmatlansága miatt kellett elutasítania – közölte hétfőn a bukaresti védelmi minisztérium (MAPN).
A meghirdetett hivatásos közkatonai állásoknál csaknem 27 százalékos túljelentkezés volt, a pályázók 60 százaléka azonban alkalmatlannak bizonyult.
Bár a MAPN közleménye szerint a 2000 méteres távfutás és egy összetett gyakorlatsor – távolugrás, fekvőtámasz, kúszás, súlyemelés, célba dobás, egyensúlyozás, bukfencezés, akadálymászás, gyorsfutás – teljesítését megkövetelő, „közepes nehézségű” fizikai alkalmassági teszt „nem kellene, hogy komoly problémát jelentsen” egy 18 és 45 év közötti, átlagos fizikai felépítésű felnőtt számára, a 6448 jelentkező 24 százaléka már a fizikai alkalmassági teszteknél kiesett.
A versenyben maradtak 18 százaléka a pszichikai alkalmassági szűrőn, további 12 százalékuk pedig az egészségügyi vizsgálaton esett ki, így végül csak 2626 jelentkező kezdhette meg hivatásos katonai pályafutását.
A háborútól tartanak leginkább a románokRománia polgárainak 33 százaléka legjobban attól fél, hogy az ország háborúba sodródik. |
A közlemény szerint Romániában egy hivatásos közkatona legkevesebb 4399, legfeljebb 5765 lejes – 350, illetve 458 ezer forintos – havi jövedelemre számíthat, amibe a havi 1054 lej értékű étkezési utalványokat is beleértik.
„Nem elhanyagolható” szempontok a pályaválasztásnál a MAPN szerint a hivatásos katonáknak járó lakbérkedvezmények, a közlekedési és üdülési támogatások, valamint az sem, hogy a kormány múlt hónapban elfogadott sürgősségi rendelete szerint 30 százalékig terjedő illetménynövelést vezetnek be a védelmi, közrendvédelmi és nemzetbiztonsági intézmények állománya számára, és megduplázzák a külföldi hadgyakorlatokon, kiképzéseken és lövészeten részt vevő védelmi katonák kiküldetési pótlékát.
A MAPN folytatja toborzó akcióit, és továbbra is teljesíthetőnek tartja a román hivatásos hadsereg állományának bővítésére irányuló célkitűzését, tekintettel arra az érdeklődésre, amelyet a fiatalok tanúsítottak a toborzások iránt
– mutat rá közleményében a román védelmi tárca.
Jogi béklyó: nem lőhet le ellenséges drónokat a román hadseregReformokat sürget a vezérkari főnök. A törvények mellett ugyanis a román hadsereg katasztrofális állapota is akadályozza az ország önvédelmét. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.