Izrael új humanitárius segélyeket enged át az Ashdod-kikötőn keresztül, valamint megnyitja az Erez átkelőhelyet is, ezzel is gyorsítva a segélyszállítmányok érkezését és szétosztását. A bejelentés órákkal azután érkezett, hogy Joe Biden amerikai elnök telefonon egyeztetett az izraeli miniszterelnökkel.
Izrael mindemellett növeli a Jordániából érkező segélyek mennyiségét a Kerem Shalom átkelőn keresztül.
A megnövekedett mennyiségű segélyek megakadályozzák a humanitárius válságot, és kritikus fontosságúak a harcok folytatása és a háborús célok elérése szempontjából
– idézte Benjamín Netanjáhú izraeli miniszterelnök hivatalát a The Times of Israel. A Fehér Ház üdvözölte a lépéseket, és felszólította Izraelt, hogy haladéktalanul hajtsa végre ígéreteit. Adrienne Watson, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője azt nyilatkozta, hogy „az Egyesült Államok Gázával kapcsolatos politikáját az fogja meghatározni, hogy Izrael milyen azonnali lépéseket fog tenni az ügy érdekében, beleértve a civilek és segélymunkások védelmét”. Watson szerint az Egyesült Államok felkészült arra, hogy teljes mértékben együttműködjön az izraeli kormánnyal, Jordániával, Egyiptommal, az ENSZ-szel és humanitárius szervezetekkel annak érdekében, hogy ezek a fontos lépések megtörténjenek.
Az átkelők megnyitása és a két államfő közötti telefonbeszélgetés azután történt, hogy
az izraeli hadsereg véletlen halálos támadást indított a World Central Kitchen segélyszervezet konvoja ellen.
Az áldozatok között volt három brit állampolgár is, emiatt több száz vezető brit jogi szakértő követelte a csütörtökön ismertetett közös, nyílt levélben a brit kormánytól az izraeli fegyverexport leállítását és szankciók bevezetését Izrael ellen. A több mint hatszáz aláíró között szerepel Brenda Hale, a brit legfelsőbb bíróság volt elnöke és a legfőbb bírói fórum számos egykori tagja is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.