Európa egyik legjobb szakképzési rendszerét hozta lére Magyarország magas szintű részvétellel és folyamatosan korszerűsödő tudásanyaggal – mondta Parragh László szerdán a XVII. Szakma Sztár Fesztivál szerdai megnyitóján, a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke elmondta, hogy a magyar szakképzés hatékonyságát a nemzetközi megmérettetések eredményei is igazolják, így
a szakmák európai versenyében tavaly a magyar csapat a 2. helyet érte el Svájc mögött, Ausztriát megelőzve.
Parragh László sürgette a duális képzőhelyek további fejlesztését, a globális kihívások és eredmények, a mesterséges intelligencia, a fenntarthatóság, a zöldátállás beépítését a tananyagba.
Elmondása szerint szakképzés átalakításának tapasztalatait a felsőoktatásban is hasznosítani kell, hiszen mindkét rendszernek érdeke, hogy megfeleljen a munkaerőpiac elvárásainak. Ezért
az egyetemeknek is szoros kapcsolatot kell építeniük a vállalatokkal, a leendő szakembereket pedig össze kell kötni a munkaadói oldallal.
Miközben a magas szintű képzés a szakembereknek kiszámítható, biztos jövőt nyújt, a magyar gazdaság számára a versenyképesség feltétele, amely ma egész Európa számára az egyik legnagyobb kihívás.
Az MKIK elnöke elmondta, hogy az idei Szakma Sztár Fesztiválon 75 szakma képviselteti magát, az előválogatón csaknem 9 ezer diák vett részt, a döntőbe 200-an jutottak. A rendezvényt az iparkamara a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) együttműködve hozta tető alá.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke a megnyitón elmondta, hogy a szakmaválasztás helyes út a diákok előtt, a versenyen elért eredmény pedig meggyőzheti őket arról, hogy volt értelme az erőfeszítéseiknek. Hozzátette, hogy
a szakmaválasztás a kiemelkedés lehetőségét kínálja, és amelyik fiatal ezt az utat választja, az célirányosan építheti a jövőjét.
Szólt arról is, hogy a megmérettetés hozzájárul a rendezvényen bemutatkozó 21 agrárszakma népszerűségéhez. Az agrárszakképzés évek óta egyre népszerűbb, intézményeiben a tanulók száma 2021 óta 10 százalékkal nőtt. Budapesten ennél is nagyobb mértékben, a főváros tehát egyáltalán nem veszett el.
Győrffy Balázs hangoztatta meggyőződését, hogy az agrárszakképzésben is a duális képzőhelyeké a jövő, az agrárpályák felértékelődése pedig biztosítani fogja a nemzedékváltáshoz szükséges utánpótlást a mezőgazdaságban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.