Az elmúlt hetekben a tizenévesek elleni gyilkosságok, a kábítószerrel kapcsolatos lövöldözések, a fokozott terrorfenyegetettség és a tengerentúli Új-Kaledónia területén zajló halálos tüntetések uralták a médiát – gyakorlatilag hazavágva Emmanuel Macron francia elnök európai parlamenti választási kampányát.
Macron így hiába próbálja győzködni a választókat, hogy támogassák EU-párti elképzelését. Az elnök víziója egy erős, természetesen Franciaország-központú blokkot hozna létre. Ehhez azonban mindenekelőtt belföldön kellene megerősödnie, ami nem lesz könnyű, mert a Marine Le Pen által irányított radikális szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (Rassemblement national, RN) megszilárdította előnyét Macron pártjával szemben a közvélemény-kutatásokban. A lapok szalagcímei a félelemről, a terrorról szólnak.
Ha megkérdezed a szüleidet, nagyszüleidet vagy barátaidat, miről beszélnek, nem Európáról, hanem arról, ami Eure megyében történt, ahol fegyveresek megöltek két börtönőrt egy rendőrségi furgonra lesből támadva
– mondta Benjamin Haddad, Macron Reneszánsz pártjának képviselője a Politico című lapnak.
A bűnözéssel és erőszakkal kapcsolatos hosszú távú tendenciák Franciaországban ugyan csökkenő trendet mutatnak, viszont a közelmúlt eseményei nyomán az átlag választópolgár ebből vajmi keveset érzékel.
Áprilisban a közép-franciaországi Chateauroux városában halálra késeltek egy 15 éves fiút, miután állítólag nem volt hajlandó odaadni a telefonját a támadónak. Az állítólagos gyanúsított egy „afgán származású” fiú volt – mondta az AFP francia hírügynökségnek egy, a nyomozáshoz közel álló forrás. Ez arra késztette a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás elnökét, hogy az Afganisztánból érkező bevándorlás leállítására szólítson fel, beleértve a menedékkérőket is. Az érv: ez a népesség
nem hoz hozzáadott értéket a francia társadalom számára.
A gyanúsított édesanyja állítólag maga is részt vett a halálos támadásban.
A tét nemcsak az Európai Parlament összetétele és az uniós jogalkotás jobbratolódása, hanem potenciálisan Franciaország jövője is: a közvélemény-kutatások szerint ugyanis Le Pen megnyerheti a következő, 2027-es elnökválasztást, és a Nemzeti Tömörülés jövő hónapban várható elsöprő győzelme az Élysée felé repítené őt. Nem mintha az elnök nem próbálkozott volna. Az év elején Macron a 35 éves Gabriel Attalt nevezte ki miniszterelnöknek abban a reményben, hogy újrakezdheti romokban heverő második ciklusát, és egy kemény, népszerű és fiatal ellenfelet állíthat ki az RN feltörekvő csillagával, Jordan Bardellával szemben.
Attal be is dobta a nehézfegyverzetet, azzal vádolva a szélsőjobboldalt, hogy az szimpatizál a Kremllel.
El kell gondolkodni azon, hogy Vlagyimir Putyin csapatai nincsenek-e már az országunkban – rólad és a te oldaladról beszélek
– mondta Attal februárban Le Pennek.
Valérie Hayer, Macron pártja, a Reneszánsz vezető jelöltje az uniós választásokon úgy jellemezte kampányát, mint az „egyetlen Európa-párti kampányt”. Közölte, hogy igyekszik majd megvédeni Európát Oroszország Putyinjával és az unión belüli „szövetségeseivel” szemben. A francia választók szemében azonban az európai témák és Ukrajna továbbra is távoli kérdésként jelennek meg.
Az Odoxa egyik, május 15–16-án ezer fő megkérdezésével készült felmérésében
A franciákat lényegesen jobban aggasztja a határaikon belüli biztonság, mint a globális biztonság
– mondta Erwan Lestrohan, az Odoxa közvélemény-kutató cég elemzője. „Ezt a választási ciklust belpolitikai kérdések uralják, a választók félidős szavazásként tekintenek rá”. Bár Macron kormánya mindent elkövet, hogy keményen fellépjen a bűnözés ellen, az Odoxa felmérése szerint a megkérdezettek 70 százaléka elégtelennek ítélte az állam bűnözés ellen tett intézkedéseit. Az uniós választási felmérések szerint a Nemzeti Tömörülés a szavazatok több mint 30 százalékát fogja megszerezni a jövő hónapban, Macron Reneszánsz listája pedig 16 százalék körül ragadt be, és fennáll a veszélye, hogy a balközép, szocialista párt által támogatott európai parlamenti jelöltek listája is megelőzi.
Az erőszakhullám tavaly kezdett el terjedni Franciaországban. Egy tüntetésen egy 17 éves fiatalembert egy rendőr lövése terített le. A múlt hónapban egy 15 éves gyereket vert halálra Párizs külvárosban, négy 17 és 20 év közötti fiatal. Néhány héttel később egy 22 éves fiatalembert öltek meg, a tettes állítólag két tinédzser volt, rajtaütöttek, miután egy társkereső oldalon keresztül elcsábították. Bár a kutatók vitatják, hogy Franciaország egyre erőszakosabb társadalommá válik, ez azonban a jelek szerint nem lesz elég Macron kampányának megmentéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.