Robert Fico szlovák miniszterelnököt szerdán Nyitrabányán lőtte meg egy 71 éves, zavaros politikai eszméket valló író. A politikus állapota stabil, de továbbra is nagyon súlyos. Hivatalban lévő európai miniszterelnök vagy államfő ellen utoljára 38 éve követtek el merényletet, ez inkább a világ más részeire jellemző.
Olof Palme svéd miniszterelnököt 1986 februárban egy ismeretlen támadó lőtte le Stockholmban, amikor a politikus éppen egy moziból sétált hazafelé. A szociáldemokrata kormányfő külpolitikája megosztotta a svéd társadalmat. Palme kritizálta a Szovjetunió csehszlovákiai katonai akcióját, de elítélte az Egyesült Államokat is a vietnámi háború miatt.
Bírálta Izraelt, ezért pénzzel és szóval is támogatta Jasszer Arafat Palesztin Felszabadítási Szervezetét (PSZF), valamint üdvözölte Pol Pot 1975-ös kambodzsai hatalomátvételét, miközben jó kapcsolatok ápolt Fidel Castro kubai vezetővel is. A nyomozás nem vezetett eredményre, a mai napig nem tudni, hogy ki követte el, illetve kik állhatnak a merénylet mögött. A megrendelők között felmerült a CIA, a KGB, a Moszad és a PSZF is.
Közel két évvel ezelőtt, 2022. július 8-án ölte meg Jamagami Tecuja a szigetország korábbi miniszterelnökét, Abe Sinzót. A politikus épp egy kampányeseményen vett részt, amikor az akkor 41 éves támadó egy saját készítésű sörétes puskával lelőtte. Abe néhány órával az eset után a kórházban elhunyt. Jamagami tettét azzal indokolta, hogy az egykori kormányfő támogatta az Egyesítő Egyház nevű szektát.
A merénylő gyűlölte a szervezetet, mert anyja és a családja tönkrement a szektának adományozott nagy összegek miatt. Az eset megrázta a távol-keleti országot, egyben ráirányította a figyelmet az 1954-ben Dél-Koreában alapított Egyesítő Egyházra. A vallási szervezet sajátos egyvelege a konfucianizmusnak, a kereszténységnek, valamint a kelet-ázsiai törzsi vallásoknak.
Az alapító Sun Myung Moon Jézus Krisztus második eljövetelének tekintette magát.
A szekta nagy vagyont gyűjtött az adományokból, kritikusai szerint kizsákmányolja a hívőket és szorosan összefonódott a kormányzó Liberális Demokrata Párttal, például a tagoknak az LDP kampányában is részt kellet venniük. Abe Sinzó utódja, Kisidia Fumió több, a szektával kapcsolatban álló minisztert eltávolított a posztjáról majd 2022. augusztusban a Liberális Demokrata Párt bejelentette, hogy
a továbbiakban nem tart fenn semmilyen kapcsolatot az Egyesítő Egyházzal.
Az LDP azt is közölte, hogy kizárja azokat, akik nem szakítanak az egyházzal. A kormány tavaly októberben bírósági végzést kért az Egyesítési Egyház vallási társasági státuszának visszavonására, így a szervezet elveszítené az ezzel járó adókedvezményeket, de továbbra is folytathatná a vallási tevékenységét. Az eljárás még folyamatban van, de Tokió márciusban bejelentette, hogy mélyebben megvizsgálja a szekta vagyoni helyzetét.
A korábbi pakisztáni miniszterelnököt és egykori krikettjátékost, Imran Hánt 2022 novemberben lőtték meg, amikor nyitott tetejű teherautójával a keleti Wazirabad város egyik zsúfolt utcáján haladt át. Hán az előrehozott választások mellett kampányolt. A hatóságok szerint a merényletet egy magányos merénylő követte el, aki azért támadott, mert a politikus gyűlése megzavarta a muszlimok imára hívását.
Hán azonban a kormányt és a titkosszolgálatot vádolta a gyilkossági kísérlettel. A krikettjátékosból lett politikust korrupcióval, államtitkok megsértésével, valamint iszlámellenes és törvénytelen házassággal vádolják, emiatt több alkalommal börtönbüntetést is kapott. Az exkormányfő politikai indíttatású ügyeknek nevezte az ellene folyó eljárásokat.
Jair Bolsonaro jobboldali brazil politikust 2018. szeptemberben a kampánykörútján szúrta hasba egy szélsőbaloldali támadó, akit később mentálisan alkalmatlannak minősítettek a bírósági tárgyalásra. A trópusi Trumpnak is nevezett Bolsonaro a támadás után hasi műtéten esett át, felépült és végül megnyerte a választást, majd 2022-ben alulmaradt Luiz Inacio Lula da Silvával szemben.
Argentínában 2022. szeptemberben egy szélsőjobboldali kötődésű férfi közvetlen közelről kísérelte meg lelőni Cristina Kirchner akkori argentin alelnököt, miközben Buenos Aires-i otthona előtt összegyűlt támogatóit üdvözölte, azonban a fegyver nem sült el. A baloldali Kirchner a korrupciós vádak és szocilista gazdasági elképzelései miatt számított megosztó személyiségnek.
Jovenel Moise haiti elnököt magánrezidenciáján, az éjszaka közepén lőtte agyon 28 kolumbiai zsoldos 2021-ben. Pontosan nem tudni, hogy kik követték el a gyilkosságot a szigetországban, de a haiti bíróság februárban vádat emelt felesége, Claude Joseph volt miniszterelnök és a haiti nemzeti rendőrség korábbi vezetője ellen, bár sokak szerint Ariel Henry miniszterelnök bízta meg az orgyilkosokat.
A következő elnökválasztást két év múlva tartanák, de jelenleg az ország nagy részén bűnbandák terrorizálják a lakosságot és vívnak harcot egymással a területek ellenőrzéséért, miután a szigetország az elmúlt években káoszba süllyedt, az államapparátus pedig szinte teljesen megbénult Jovenel Moise meggyilkolása után.
Atomreaktortervet hagytak jóvá Fico lelövése előttA szlovák kormány szerdán jóváhagyta azt a tervet, hogy újabb atomreaktort építsenek. A várhatóan 1200 megawatt teljesítményű új reaktort a Jaslovske Bohunice atomerőműben építik fel, ahol a Slovenske Elektrarne közszolgáltató jelenleg két atomblokkot üzemeltet. Közvetlenül Robert Fico szlovák miniszterelnök lelövése előtt hagyták jóvá egy új atomreaktor építését. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.