Azok a családok, akik a két Boeing 737 Max lezuhanásában vesztették el szeretteiket, levélben fordultak az amerikai igazságügy-minisztériumhoz, hogy 24 milliárd dolláros bírsággal és a felelős vezetők elleni bűnügyi eljárással sújtsa a repülőgyártót a leghalálosabb amerikai vállalati bűncselekményért.
Az igazságügy-minisztérium egyébként a múlt hónapban azt közölte, hogy a Boeing közelmúltbéli biztonsági hiányosságai megsértik azt a 2021-es megállapodást, melynek keretében a Boeing elkerülte a vádemelés a 2018-as indonéziai és 2019. márciusi etiópiai katasztrófákért, melyekben a cég 737 Max gépei zuhantak le, 346 ember halálát okozva.
A CNN beszámolója szerint az áldozatok családjai szerint most a szigorú bűnügyi eljárás lenne a megfelelő lépés, ideértve az esküdtszék előtti tárgyalást és a vádemelést a felelős vállalati tisztviselők ellen is, értve köztük a cég akkori vezérigazgatóját, Dennis Muillenberget is. A családokat képviselő ügyvéd szerint az eljárásokat azonnal el kellene indítani, hogy ne okozzon problémát az ügyek elévülése sem.
Májusban egyébként az igazságügy-minisztérium az Alaska Airlines birtokában lévő Boeing leszakadó ajtajára hivatkozva jelezte a Boeingnak, hogy a cég megszegte a 2021-es megállapodást.
A vállalat az utóbbi időben több botrányba keveredett a biztonsági hiányosságokra rávilágító szivárogtatók miatt,
és a cégvezetést számos kritika érte, hogy miközben igyekezett a biztonságon spórolni, jelentős összegeket juttatott vissza a részvényeseknek például sajátrészvény-vásárlásokkal.
Az igazságügy.minisztérium azt nem közölte, hogy mi a következő lépés, ám arról július 7-én értesíti a bíróságot, miközben a Boeing korábban úgy nyilatkozott, hogy úgy vélik, nem szegték meg a megállapodást.
Kedden a Boeing jelenlegi vezérigazgatója, David Calhoun a szenátusban kért bocsánatot az áldozatok családjaitól, és elismerte, hogy a cége messze van a tökéletestől, valamint azt is, hogy sokat kell tennie a bizalom visszanyeréséért.
A 2021-es megállapodást élesen kritizálták, hiszen bár a Boeing 2,5 milliárd dollár büntetés kifizetését vállalta, ám abból 1,77 milliárd jutott a földre parancsolt gépeket birtokló légitársaságoknak, amit már korábban is vállalt a Boeing, és 500 millió dollárt kaptak az áldozatok családtagjai, ám a Boeing már azt is korábban vállalta. A kormánynak 244 millió dollárt fizetett a repülőgyártó.
Az esetleges 24 milliárd dolláros bírság egyébként még mindig kevesebb lenne, mint az a 31,9 milliárdos, alaptevékenységre elszámolt működési veszteség,
amiről a cég beszámolt a második gépének 2019-es lezuhanása óta, ami 20 hónapra földre kényszerítette legjobban keresett gépét.
A Boeing ez utóbbihoz kapcsolódóan több mint 20 milliárd dollárnyi közvetlen költséget azonosított, ami nem tartalmazza az elvesztett eladásokat vagy az adósságain növekvő kamatokat, melyek a veszteségek finanszírozása miatt váltak szükségessé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.