Lisa Paus német családügyi miniszter több kormányzati erőfeszítést követelt, hogy elejét lehessen venni a fiatalok elmagányosodásának, amely szerinte hosszú távon hatalmas társadalmi veszélyt tartogat magában.
A zöldpárti politikusnő a német Funke médiacsoportnak hétfőn adott interjúban úgy fogalmazott, hogy ez a kérdés „végre figyelmet érdemel”.
A fiatalkori magányosságot is komolyan kell vennünk és cselekedni kell
– hangoztatta.
A német Bertelsmann Alapítvány márciusban 2532 fiatal megkérdezésével végzett, reprezentatív felmérése szerint a 16-tól 30 évesig terjedő korcsoportba tartozók csaknem fele érzi magát magányosnak. A megkérdezettek 35 százaléka mindemellett „mérsékelten magányosnak” mondta magát. Tíz százalék azonban „erősen magányosnak” jellemezte magát.
Kimutatták: rövidebb ideig élhetnek a magányosokJelentősen növeli a halálozás kockázatát az elszigeteltség és a magány. |
A 2021-ben, illetve 2023-ban végzett hasonló közvélemény-kutatásokkal ellentétben most valamivel kevesebben adtak olyan választ, hogy társadalmilag és emocionálisan is magányosnak éreznék magukat.
A magányosság már régen nem olyan jelenség, amely csak kizárólag idősebb embereket érintene. Az utóbbi években megmutatkozott, hogy a fiatalokat is egyre inkább sújtja magányosság és ezzel rizikócsoportot képeznek
– ismertette Anja Langness, a Bertelsmann Alapítvány szakértője. Az utóbbi időben több olyan tanulmány is született, amely problémaként azonosította a fiatalok magányosságát.
Paus szerint a jelenség közvetetten negatív hatással bír a demokráciára is. „Aki elveszti bizalmát a társadalomban, az elveszti a demokráciában is, amivel a politikai részvétel is csökken, ahogy a választási hajlandóság is” – húzta alá hozzátéve, hogy „a magányosság alábecsült jelenség”.
A német kormány stratégiát is elfogadott a jelenség elleni fellépés érdekében.
A több mint száz intézkedést magában foglaló stratégia a társadalom érzékenyítését, a segítségnyújtást, valamint a kérdéskör tudományos feldolgozását hivatott szolgálni. „Különösen, ami a fiatalok magányossága elleni fellépést illeti, nagy kihívás előtt állunk” – tette hozzá.
Tízezrek halnak meg magányosan JapánbanAz év első három hónapjában 21 716 ember hunyt el magára hagyatottan. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.