Az életmódorvoslásban a táplálkozás, a mozgás, a minőségi alvás, a stresszkezelés és az érzelmi jóllét, a támogató társas kapcsolatok, valamint a káros élvezeti szerek, függőségek kerülése adják meg az életmód fő pilléreit – olvasható a Magyar Egészségmegőrzési és Életmódorvostani Egyesület oldalán.
Az életmódorvostan a hagyományos orvoslás alapja, a bizonyítékokon alapuló orvoslásnak az az ága, amelynek elsődleges célja az életmóddal összefüggő, krónikus betegségek megelőzése, kezelése, bizonyos esetekben visszafordítása.
A beteg aktív, részt vesz a terápiás terv kialakításában és kivitelezésében is. Az életmódorvoslást orvosi diplomával rendelkező és ezen a területen speciális képesítéssel rendelkező szakember végezheti. Az elmúlt ötven évben az egészségügyi ellátás súlypontja áttevődött a sürgősségi ellátásról (fertőzések, balesetek) a krónikus állapotok kezelésére. Az olyan betegségek, mint
a magas vérnyomás, a szívbetegség, a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás és számos rosszindulatú daganat az egészségügyi kiadások 80 százalékát teszik ki, és az egészségügyi személyzetre is óriási teherként nehezednek.
Az életmódorvoslás a kiváltó okokat kezeli azáltal, hogy elsősorban azokra az életmódbeli döntésekre összpontosít, amelyek ezeket a betegségeket előidézik.
A táplálkozás
Az étel orvosság. Túlnyomórészt érdemes teljes értékű növényi ételeket fogyasztani, amelyek rostban és tápanyagban gazdagok. Ide tartoznak a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák és magvak, valamint a diófélék.
A mozgás
A rendszeres mozgás elengedhetetlen az egészség fenntartásához. Olyan mozgásformát érdemes választani, amelyeket be lehet építeni a mindennapokba. A sportban a legnagyobb siker a kitartás, ami lehet tempós séta, kertészkedés, fekvőtámasz, futás vagy bármi, ami élvezetet nyújt.
A minőségi alvás
A kevés vagy rossz minőségű alvás számos krónikus betegség kialakulásának hátterében megtalálható. Az életmódorvoslás segíti azokat a táplálkozási, mozgási és viselkedésbeli minták kialakítását, amelyek elősegítik a pihentető, „helyreállító” alvást.
A stresszkezelés és az érzelmi jóllét
A stressz javíthatja az egészséget és a teljesítményt, vagy szorongáshoz, depresszióhoz, elhízáshoz, immunrendszeri zavarokhoz vezethet. Az életmódorvostan hatásos technikákat alkalmaz a stressz csökkentésére, valamint támogatja az embereket abban, hogy javítsák egészségüket a természettel, a társaikkal és az önmagukkal való kapcsolat fejlesztése révén.
A támogató társas kapcsolatok
A támogató társas kapcsolatok létfontosságúak az érzelmi kiegyensúlyozottsághoz. Az életmódorvostan támogatja az embereket abban, hogy egészséges és tartalmas kapcsolatokat alakítsanak ki, amely csökkenti a stresszt, és elősegíti a testi és lelki egészséget.
A káros élvezeti szerek, függőségek kerülése
Az életmódorvostan segít a dohányzásról való leszokásban, a túlzott alkoholfogyasztás csökkentésében, a függőséget okozó anyagok és viselkedések, mint például a szerencsejáték vagy a károsan túlzott internet- és közösségimédia-használat elkerülésében.
Az életmódorvoslás nem kiegészítője vagy alternatívája a hagyományos orvoslásnak, hanem azzal együttműködve, tudományos alapokon működik. Interdiszciplináris terület, azaz több szakember együttműködését igényli, úgymint életmódorvos, szakorvos, dietetikus, gyógytornász, mozgásterapeuta, pszichológus, coach – írják az oldalon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.