BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vállalkozók szerint az idei év a konszolidációé a magyar gazdaságban – jelentős reálbér-emelkedés mellett

Az infláció 4,5-4,6 százalék környékén alakulhat idén, a GDP 2,4 százalékkal, a reálbér 7,1 százalékkal, a háztartások fogyasztása 2,7 százalékkal nőhet a VOSZ legújabb üzletihangulat-indexének adatai szerint. Ez az év a konszolidációé lehet, és várhatóan 2025 fogja kiegyensúlyozni a rendkívül nehéz 2023-at. Az üzletihangulat-index egy százalékkal javult a második negyedévben.

Továbbra sincs munkaerőpiaci feszültség, a vállalkozások nem terveznek elbocsátásokat, miközben két számjegyű bérnövekedés prognosztizálható közölte a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) az üzletihangulat-indexének második negyedéves adatai alapján.

A vállalkozások kiemelt problémája továbbra is a munkaerőhiány, a megrendelések elmaradása és a csökkenő vásárlóerő / Fotó: VOSZ

A felmérés főbb megállapításai:

  • Idén az infláció 4,5-4,6 százalék környékére várható, jövőre pedig 3,1 százalékra. 
  • A GDP 2024-ben 2,4 százalékkal nőhet, míg jövőre 3,1 százalékkal. 
  • Az euró árfolyama várhatóan a 395–400 forintos sávban fog mozogni.
  • A mediánbér változása 12,1 százalék, a reálbér-növekedés várhatóan 7,1 százalék lesz.
  • A háztartások fogyasztása 2,7 százalékos mértékben bővülhet idén.
    Jó hír, hogy a beruházások a tavalyi csökkenés után nagyjából 4 százalékkal növekedhetnek – jelezte a szervezet közleményében Kozák Ákos. Az Egyensúly Intézet társalapítója és üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója emlékeztetett: már tavaly év végén is arról beszéltek,hogy 2024 inkább konszolidációs évnek tekinthető, és várhatóan 2025 fogja kiegyensúlyozni a rendkívül nehéz 2023-at.

A kutatás egyik legfontosabb mutatója a beruházási szándék, amely, úgy tűnik, most már stabilan kimozdult a csökkenő tendenciából, és elérte 2023 második negyedévének szintjét.

Tavalyhoz képest nem változtak a vállalkozások kiemelt problémái, így a munkaerőhiány, a megrendelések elmaradása és a csökkenő vásárlóerő jelenti továbbra is a legégetőbb problémát.

Az árbevételek az előző két negyedévhez képest pozitív irányú elmozdulást mutattak, ami a fizetési morál pozitív változásával együtt sokat segített az üzletihangulat-index javulásában, amely az elmúlt három, egymást követő negyedévben 1-1 százalékkal növekedett.

A 2023. harmadik negyedévi bezuhanáshoz képest csökkent a fizetésemelést nem tervező vállalkozások aránya, amely négy negyedév után most először került 70 százalék alá. Legfeljebb 10 százalékos emelést minden negyedik cég esetében terveznek.

Ami a kutatások kezdete óta stabil és pozitív adat, és most is hasonló számok jöttek: a vállalkozásoknak jellemzően továbbra sincs adótartozásuk és jelentősebb fizetési problémájuk.

Perlusz László, a VOSZ főtitkára hangsúlyozta:

A betelepülő multinacionális nagyvállalatok  megkezdték a hazai kkv-ktől elcsábítani a munkavállalóikat, magasabb bérért.

Ennek úgy lehet elejét venni, ha a kisebb cégek az infláció mértékéhez képest számottevően magasabb bért ajánlanak a munkavállalóiknak.

A kutatás szerint a csökkenő tendenciák ellenére az inflációs érzékelés továbbra is jelen van, sőt, megállapítható, hogy a vállalkozások még mindig inkább beépítik az áraikba az inflációs hatást. 

A hazai vállalkozások üzleti hangulatát, fejlesztési céljait a VOSZ szakmai partnereként az Egyensúly Intézet már másfél éve folyamatosan kutatja. A számokat úgy érdemes értelmezni, hogy a válaszokat a VOSZ tagvállalkozásai adják, amelyek működése, állítják, pénzügyi szempontból az átlagnál stabilabb.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.