Kedden Brüsszelben ünnepélyes rendezvénysorozattal tervezik a NATO őrségváltását: Jens Stoltenberg, aki 2014 óta vezeti a szövetséget, lemond a volt holland miniszterelnök, Mark Rutte javára – írta a Deutsche Welle.
Rutte kinevezése már hónapokkal ezelőtt eldőlt, a kézfogás és koszorúzás a NATO-székházban, valamint a szövetség nagyköveteivel tartott találkozó, amelyen hivatalosan is átveszi a pozíciót Stoltenbergtől, csak szimbolikus.
A holland politikus kritikus pillanatban veszi át a vezetést, amikor a Nyugat védelmi együttműködésére a geopolitikai feszültségek terjedése mellett óriási szükség van.
Az észak-amerikai, európai és nyugat-ázsiai országok katonai szövetsége előtt számos kihívás áll, amelyek listája a közeljövőben tovább bővülhet:
Ezekkel párhuzamosan a szudáni konfliktus tovább fokozhatja az európai menekültválságot, több nyugat- és közép-afrikai ország pedig szintén a háború felé tart, amely megzavarhatná a Nyugat nyersanyag-ellátását.
A novemberi amerikai elnökválasztás pedig belülről törheti meg a szövetséget, mivel a NATO legerősebb tagjaként az USA részvétele kulcsfontosságú minden közös akció sikeréhez.
Stoltenberg abban az évben vette át a katonai szövetség vezetését, amikor Oroszország annektálta a Krím félszigetet, amely később az ukrajnai invázióba torkollott. Hivatali ideje alatt azonban több sikert is elért a NATO keleti és északi bővítésében, valamint a közös védelmi projektek megszervezésében is.
A norvég politikusnál csak Joseph Luns holland diplomata szolgált hosszabb ideig, aki 12 évig vezette a szövetséget.
Mark Rutte biztosította a magyar kormányfőt: NATO-főtitkárként az lesz a célja, hogy minden szövetségest azonos szintű megértéssel és tisztelettel kezeljen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.