Olaf Scholz német kancellár és Joe Biden amerikai elnök péntek délután zárt ajtók mögött tárgyalt egymással a berlini kancellári hivatalban az ukrajnai háborúról és a közel-keleti helyzetről, de előtte megerősítették eddigi álláspontjukat újságírók előtt.
A német kancellár a Deutsche Welle tudósítása szerint megismételte: „A lehető leghathatósabban támogatjuk Ukrajnát, ugyanakkor ügyelünk arra, hogy a NATO ne váljon a háború részesévé, a háború ne váljon még nagyobb katasztrófává” – jelentette ki.
Addig fogunk Ukrajna mellett állni, amíg szükséges
– folytatta. „Vlagyimir Putyin elszámította magát. Együtt elkötelezettek vagyunk egy erős NATO mellett, amely a szövetség területének minden négyzetcentiméterét megvédi. Szövetségünk minden tagja számíthat rá” – hangsúlyozta Scholz.
Az amerikai elnök, Biden dicsérte Scholzot, amiért válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára alapvetően megváltoztatta Németország régóta fennálló elvét, amely szerint nem küld vagy ad el fegyvereket konfliktusövezetekbe. A kancellár az elnök szavai szerint „vezetői képességről és bölcsességről tett tanúbizonyságot, hogy felismerte, hogy ez a háború fordulópontot jelent az európai történelemben, és elhatározta, hogy cselekszik”.
Üdvözölte azt is, hogy Németország a védelmi kiadásait a NATO által kitűzött , a GDP 2 százalékát kitevő célértékre emelte. Biden megígérte, hogy az Egyesült Államok, Németország és Európa többi része továbbra is fokozni fogja az ukrán hadsereg és infrastruktúra támogatására irányuló erőfeszítéseket, és a befagyasztott orosz erőfeszítések értékének felszabadításával segíteni fogja Kijev talpra állását.
Tudom, hogy nagy az ár, de eltörpül ahhoz képest, hogy mennyibe kerül egy olyan világban élni, ahol a diktátorok egyszerűen elvehetik, amit akarnak
– fogalmazott.
Biden kiemelte, hogy Németország az Egyesült Államok egyik legfontosabb szövetségese, Európa és a világ stabilitása „a szoros amerikai–német kapcsolatoktól” függ. Biden a tárgyalás előtt átvette Frank-Walter Steinmeier elnöktől a legmagasabb német kitüntetést, a Német Szövetségi Köztársaság Érdemrendjének nagykeresztjét, amelyet kizárólag államfők kaphatnak meg. Az amerikai elnök Németország, Európa és a transzatlanti szövetség támogatásával érdemelte ki a megtiszteltetést.
George H. W. Bush volt 1994-ben az utolsó amerikai elnök, aki megkapta a nagykeresztet.
Joe Biden és Olaf Scholz pénteken Emmanuel Macron francia elnökkel és Keir Starmer brit kormányfővel tárgyal majd a közel-keleti válságról is. Az amerikai elnök egyelőre annyit mondott erről Berlinben, hogy a Hamász vezetőjének, Jahja Szinvárnak a halála „az igazság pillanata volt”.
Szinvár kezéhez „izraeliek, palesztinok, amerikaiak, németek és sok más embernek a vére tapadt” – tette hozzá, és
megerősítette, hogy Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnöknek ezt az alkalmat „esélyként kell felhasználnia arra, hogy a béke útjára lépjen, egy jobb jövő felé a Hamász nélküli Gázában”.
Scholz azt is mondta, reméli, hogy „most konkrét kilátás nyílik a tűzszünetre és a gázai túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodásra”. Kitartott amellett: „Izraelnek joga van megvédeni magát. Fontos számomra, hogy ezt világosan kimondjam. Mi Izrael oldalán állunk” – erősítette meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.