Csak az Egyesült Államok két vezető légitársasága több mint 3 ezer pilóta elküldését tervezi szeptember végén, amint lejár a kormány szektornak szánt támogatása. A veszélyeztetett dolgozók között aránytalanul sok a női pilóta.
A koronavírus-járvány kitörése előtt a globális légi közlekedési szektor – rekordokat döntve -, évi 5 százalékkal növekedett, ami több mint 800 ezer új pilóta szükségességét eredményezte a következő két évtizedben a Boeing becslései alapján.
A pilótahiány megoldására elindítottak a szektorban egy toborzási kampányt, amely főként a női pilóták felvételét célozta meg. A pandémia hatására azonban visszaesett a szektor forgalma:
A globális légi közlekedési forgalom 2019-es szinthez való visszatérést csak 2024-re várják.
Miután a pilótákat érintő munkaerőhiány átfordult, – a szükségesnél több pilótát eredményezve – , a toborzási kampány is feleslegessé vált. Ez erős pofont adott a férfiak által uralt légitársaságok diverzifikációjára tett törekvéseknek.
A nőket célzó toborzási kampány ellenére is
mindösszesen csak a pilóták 5,3 százaléka nő világszerte, akiknek csupán egynegyede dolgozik kapitányként,
a női pilótákat tömörítő szakmai szövetség, az International Society of Women Airline Pilots adatai szerint (ISWAP).
Ez a szám tovább csökkenhet, hiszen a légitársaságok a frissen felvett dolgozóiktól válnak meg elsőként, így a nemrég felvett női pilóták veszélyben érezhetik magukat.
Bár a légi társaságok egyeztettek a szakszervezetekkel, és megállapodásuk szerint a dolgozókat kortól és nemtől függetlenül, szenioritás alapján küldik el, a friss alkalmazottak között jelenleg magasabb a női dolgozók aránya – közölte az ISWAP.
Ezek alapján
az Egyesült Államokban legalább 600 női pilóta munkahelye kerül veszélybe októbertől,
hacsak nem születik újabb szakszervezeti megállapodás, vagy a szektor nem kap további kormányzati támogatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.