BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Virág Barnabás: a magyarok készpénzének jelentős része „mozdulatlanul fekszik a párnacihákban”

Hosszú cikkben reagált a jegybank alelnöke Matolcsy György jegybankelnök korábbi felszólalására és az azt ért kritikákra is. Több félreértést is tisztázott.

Terjedelmes cikkben reagált Surányi György korábbi jegybankelnök írására Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Azzal kezdte cikkét, hogy a modern magyar gazdaságtörténetben eddig egyetlen jegybankelnöki beszéd sem ért el akkora figyelmet, mint Matolcsy Györgynek december 5-én az Országgyűlés Gazdasági Bizottságában tartott beszámolója.

2021.09.03..  Virág Barnabás,a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság 2021.09.03..
  
Virág Barnabás,a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság
Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

Mint ismert: ebben a jegybank jelenlegi elnöke erős kritikákat fogalmazott meg a magyar gazdaságpolitikáról . Ennek apropóján írt kritikát a jegybankról Surányi, amelyre Virág reagált. Elsőként a felmerülő hírre, amely szerint az infláció már 2020 elején megugrott volna Magyarországon. 

Időről időre előkerülő állítás, hogy az infláció már jóval korábban elszabadult, amire példaként a 2020. januári 4,7 százalékos hazai pénzromlásra szokás hivatkozni. Nincs olyan monetáris politikával foglalkozó szakember a világon, aki egyhavi adat alapján ítélné meg bármely központi bank teljesítményét

– írta Virág, hozzátéve: a 2017. január és 2020. december közötti 48 hónapból 44 alkalommal a hazai infláció a 3 százalékos cél körüli toleranciasávban mozgott, az időszak átlagos inflációja pedig éppen 3 százalék volt. Az áremelkedés üteme az eltelt hónapok felében a cél alatt, míg másik felében a cél felett tartózkodott. 

Az a narratíva, hogy Magyarországon az infláció elszabadulása már 2017-ben megkezdődött, egyszerűen nem állja meg a helyét

– emelte ki. Virág Barnabás szerint az sem elhanyagolható, hogy a két számjegyű kamatkörnyezetben minden aktuálisan elérhető előrejelzés szerint a hazai infláció 2023 végére jó eséllyel ismét egy számjegyű tartományba kerül.

Surányi György sokadszorra kritizálja a jegybank aranyvásárlásait is, aminek keretében a jegybank 2018–2021 között két lépésben 3,1 tonnáról 94,5-re növelte az aranytartalékát. A kritika itt sem állja ki a valóság próbáját. Az elmúlt években az arany nemzetközi tartalékokon belüli szerepe globálisan erősödött. Csak a régiót nézve a lengyel jegybank 2018–2019-ben 125 tonna aranyat vásárolt.

Miről beszélt Matolcsy György?

Virág Barnabás ezután kitért arra is, hogy miről is beszélt valójában a jegybank elnöke az ominózus felszólalásában. 

Az elnöki beszéd alaptézise, amelyet a jegybank már régóta képvisel az, hogy Magyarországnak tennie kell azért, hogy a sikeres 2010-es évtized után a 2020-as évtizedet is megnyerhesse.

Ehhez az is kell, hogy a lakossági megtakarításokat kölcsönösen előnyös módon lehessen bevonni a gazdaság finanszírozásába, ahogy az a lakossági állampapírok révén az államadósság finanszírozásában az elmúlt évtizedben egyszer már lehetségessé vált. 

A javaslat Surányi György állításával szemben nem újabb lazításról, illetve többlet kormányzati beruházásokról szólt. Egyértelmű, hogy az MNB jelenlegi elnöke az erőforrások átcsoportosítását javasolja, nem többlet állami költést, tehát egyáltalán nem tenne még egy lapáttal a tűzre

– írta Virág. 

A lakossági megtakarításokkal kapcsolatban kiemelte: valójában a lakosság tulajdonában lévő készpénznek csak egy kisebb részéhez kapcsolódik tényleges, tranzakciókban nélkülözhetetlen gazdasági szerep. A készpénz nagyobb része (becslések szerint mintegy 80 százaléka, vagyis több mint 5 ezer milliárd forint) vagyontartási célokat szolgál. Vagyis nemcsak nincs állandó mozgásban, hanem kifejezetten mozdulatlanul fekszik a párnacihákban, miközben a lakosságnak is elemi érdeke lenne a magas inflációs közegben ennek a pénznek megfelelőbb megtakarítási formát találni. 

Ha a lakosság készpénz helyett hasonlóan kockázatmentes és likvid lakossági állampapírt vagy vállalati kötvényt tartana, akkor nemcsak a háztartások profitálnának a kamatbevételből, hanem a gazdaság finanszírozási szerkezete is kedvezőbb lehetne.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.