BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz tulajdonú Phillips aukciósház szerint a szankciók nem érintik őket

A moszkvai hátterű Mercury Group Oroszország legnagyobb luxus-kiskereskedője, és a Phillips aukciósház tulajdonosa. A nyugati szankciók az egész orosz gazdasági életet sújtják, azonban az aukciósház nem tart pénzügyi nehézségektől.

Az orosz hadsereg ukrajnai inváziójára reagálva átfogó gazdasági szankciókat vezetnek be az orosz kormánnyal kapcsolatban álló oligarchák ellen. A luxuscikkekkel kereskedő és a Phillips aukciósházat is tulajdonló orosz Mercury Group az amerikai ArtNews online műkereskedelmi magazinban megjelent nyilatkozata szerint  nem számít rá, hogy a szankciók hatással lesznek a működésére.  

Fotó: Philips.com

A Leonyid Fridljand és Leonyid Sztrunyin tulajdonában lévő holding luxusüzletláncot üzemeltet Oroszországban, övék a híres Gum áruház is, és 2008 óta ők az 1796-ban alapított angol aukciósház, a Phillips tulajdonosai. 

A New Yorkban, Londonban, Hongkongban és Genfben árverési csarnokot üzemeltető céget 60 millió dollárért vásárolták meg 2008-ban Simon de Purytól, és 2021-ben áttették a vállalat központját New Yorkba.

Fridljand és Sztrunyin neve nem szerepel azoknak az üzletembereknek a listáján, akiknek a vagyonát az Egyesült Államok és Anglia befagyasztja, bár még a szankciókkal nem sújtott üzletemberek is nehézségekbe ütközhetnek a jövőben. Ennek ellenére nem tartanak pénzügyi problémáktól, és azt állítják, hogy a Phillips nem folytat üzleti tevékenységet olyan személyekkel vagy intézményekkel, amelyekre a szankciók vonatkoznak.

Fotó: AFP / Tolga Akmen

Az Egyesült Királyság szankciókat jelentett be öt bank és Vlagyimir Putyin közvetlen köréhez tartozó orosz oligarchák ellen. Köztük van Gennadij Timcsenko energiamágnás, a Volga Group befektetési cég tulajdonosa, aki művészeti és kulturális projekteket is rendszeresen támogat, az építőipari és infrastrukturális beruházásokban érdekelt Borisz és Igor Rotenberg ellen pedig 2020-ban  műtárgyvásárlási szankciók megkerülése miatt indult vizsgálat.

A Phillips nyilatkozatban ítélte el Ukrajna invázióját: 

A művészeti világ többi tagjával együtt minket is megdöbbentettek és elszomorítottak a régióban kibontakozó tragikus események

 – mondta Stephen Brooks, a Phillips vezérigazgatója az ArtNewsnak adott nyilatkozatában. A Phillips aukciósház március 3-i árverésén a leütések utáni teljes, a házat illető jutalék bevételét felajánlotta az Ukrán Vöröskereszt javára: összesen 5,8 millió font értékben. 

Idén tavasszal Maezava Juszaku japán milliárdos éppen a Phillipsnél szándékozik eladni Jean-Michel Basquiat 1982-es Ördög című festményét, amelyet mindössze hat éve vásárolt meg a Christie’s aukcióján 57,3 millió dollárért. A tervek szerint a Phillips május 18-i New York-i kortárs művészeti árverésén, árgaranciával értékesítik majd a festményt. Basquiat kétségkívül az aukciós piac sztárjának bizonyult az elmúlt években, 2021-ben három műve kelt el 40 millió dollár feletti áron. Maezava a tehetős orosz gyűjtőkre is számítva választotta a festmény értékesítésére a Phillips aukciósházat, ám a háború az ő számításaiba is beleszólhat, bár a kép az ázsiai gyűjtők profiljába is beleillik.  Az alkotást a Phillips londoni, Los Angeles-i és Tajpeji irodájában is kiállítják, mielőtt május 18-án New Yorkban kalapács alá kerül. Basquiat aukciós rekordja 110,5 millió dollár, amit egy 1982-es festmény ért el a Sotheby’snél 2017-ben. Megvásárlója szintén a divat világában tevékenykedő japán milliárdos, Maezava volt, s a kép még mindig a tulajdonában van. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.