A júliusi 1,8 százalékos visszaesést követően az eurózóna kiskereskedelme 4,4 százalékkal emelkedett idén augusztusban az egy hónappal korábbihoz képest, felülmúlva a 2,4 százalékos növekedést előrejelző piaci várakozásokat. Ezek az adatok majdnem túl jók ahhoz, hogy igazak legyenek – kommentálta Bert Colijn, az ING szenior közgazdásza.
A költekezésnek ez a szintje legjobb esetben is csak pár hónapokig tartható fenn, de valószínűleg még hamarabb jön a visszakozás
– tette hozzá.
A vártnál jobb eredmény annak köszönhető, hogy a régió 19 országa augusztusban tovább lazított a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozó intézkedéseken, a munkahelyvédelmi programok hatására pedig az övezetben kevésbé emelkedett a munkanélküliség aránya, így a korlátozó intézkedések enyhítése azonnal érzékeltette pozitív hatását a kiskereskedelmi forgalomban. Emellett azzal magyarázhatók az augusztusi kiemelkedően jó adatok, hogy a karantén miatt elhalasztott vásárlások pótlása erősítette a keresletet és a költekezési hajlandóságot.
A nem élelmiszeripari termékek értékesítése 6,1 százalékkal emelkedett, míg júliusban 4,6 százalékos visszaesést mértek. Ez a jelentős emelkedés elsősorban az online kereskedelem, a ruházati cikkek és lábbelik, valamint a gyógyszer- és orvosi termékek eladásainak tudható be. Az online kereskedelem 12,4 százalékkal ugrott meg, szemben a júliusi 11,2 százalékos zsugorodással, a ruházati cikkek és lábbelik eladásai 7,7 százalékkal emelkedtek a júliusi 3,8 százalékos visszaesést követően, a gyógyszer- és orvosi termékek forgalma 3,2 százalékkal nőtt, szemben a júliusi 0,5 százalékos csökkenéssel. Az élelmiszer-, ital- és dohánykereskedelem 2,4 százalékkal nőtt a júliusi stagnálás után, miközben az üzemanyag-értékesítés 2,1 százalékkal bővült az előző havi 8,9 százalékos emelkedés után.
Éves összehasonlításban a régió kiskereskedelmi értékesítése 3,7 százalékkal ugrott meg, ami 2017 novembere óta a legjobb eredmény, és jelentősen meghaladja az augusztusra számított 2,2 százalékos előrejelzést – jelentette az Eurostat. Elemzők azonban figyelmeztetnek a munkanélküliség növekedése miatti aggodalmakra és a fogyasztói bizalom megfogyatkozására, amit főként az emelkedő vírusesetszámok és a kilátásba helyezett korlátozó intézkedések okoznak. Az adatok a harmadik negyedévre kiugró gazdasági növekedést ígérnek, a negyedik negyedévre azonban szerény mértékűre lassulhat az ütem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.