Két héttel a tokiói olimpia kezdete előtt egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a nézők teljes kizárásával rendezik meg a játékokat – értesült kormányzati forrásokból a Mainicsi című napilap. Közegészségügyi szakértők hetek óta figyelmeztetnek, hogy
az olimpia könnyen a koronavírus „szuper-terjesztőjévé” válhat, még akkor is, ha csökkentett számban engednek be hazai nézőket.
Szuga Josihide kabinetjének azonban az adhatja meg a végső lökést, hogy a kormánypártnak vasárnap nem sikerült többséget szereznie a fővárosi önkormányzati választásokon. Mivel idén rendezik a parlamenti választásokat is, a hétvégi kudarcot a Liberális Demokrata Pártban figyelmeztetésnek vették, hogy a szavazók nem elégedettek az eddigi járványkezeléssel. A közvélemény többsége pedig változatlanul a játékok lemondását vagy elhalasztását támogatja.
A kormány csütörtökön várhatóan meghosszabbítja az egészségügyi szükséghelyzetet Tokióban és három közeli prefektúrában, méghozzá a Kyodo News szerint egy hónappal, augusztus 11-ig – vagyis az tartani fog az olimpia alatt is. A nézőket illető végső döntést a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) bevonásával hozzák meg, a testület elnöke, Thomas Bach csütörtökön érkezik meg a japán fővárosba.
Az viszont már biztos, hogy az egyik legnépszerűbb eseményen, a maratoni futáson nem lehetnek nézők az utcákon, és a tokiói önkormányzat döntése értelmében a pénteken a fővárosba érkező olimpiai lángot sem közutakon viszik majd a stadionba.
Bár a 126,3 millió lakosú Japánban mindössze 800 ezernél valamivel több koronavírus-fertőzést és 14800 halálos áldozatot jelentettek eddig, a Bloomberg beszámolója szerint Tokióban enyhén emelkedik az új esetek száma, a múlt héten elérte a napi hatszázat. Becslések szerint eddig 50,9 millió adag oltást adtak be, de lassul a vakcinázási kampány. Ráadásul a NOB várakozásai szerint az olimpián résztvevő sportolóknak is csupán valamivel több, mint 80 százaléka lesz beoltva, a több mint 70 ezer helyi önkéntes többségének pedig csak július elejétől kezdték beadni a második adagot. Az olimpia körüli aggodalmak és a vakcinázási kampány megtorpanása hatással van a tőzsdére is, a Nikkei szerdán 0,96 százalékkal gyengült.
A járvány egyébként a Japánnal szomszédos országokban is problémát jelent. Dél-Korea pár napja kezdte meg a korlátozások enyhítését, és szerdán már a második legtöbb fertőzöttet, 1212 esetet jelentettek, ezért a kormány újabb szigorításokat fontolgat. Kínában január vége óta a legtöbb, 57 új esetet jelentettek, és egy egész várost lezártak a mianmari határ közelében. Egy kínai egészségügyi hatósági jelentésből az is kiderült, hogy
a vírus delta variánsa nemcsak gyorsabban terjed az eredetinél, hanem a fertőzések továbbadása 64,7 százalékban még a tünetmentes szakaszban történt, míg ez a vuhani vírus esetében 59,2 százalék volt.
Vagyis az érintettek leginkább akkor fertőznek, amikor még nem is tudják, hogy a szervezetükben van a vírus. Az egyetlen jó hír e tekintetben, hogy a delta lappangási ideje rövidebb, csupán 4,4 nap az eredeti vírus 5,2 napjához képest, vagyis hamarabb megjelennek a tünetek, ismertette a Global Times című lap a kínai betegségmegelőzési és kontroll központ (CDC) friss jelentését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.