A Bank of America (BofA) hét százalékról 4,5 százalékra módosította az amerikai GDP harmadik negyedéves növekedési kilátásait, követve a Goldman Sachs példáját, amely korábban még nagyobb mértékben, kilenc százalékról 5,5, százalékra vágta vissza az előrejelzését. A BofA a Forexlive beszámolója szerint arra hivatkozik, hogy
a delta variáns terjedése és a fertőzöttek rohamosan növekvő száma miatt jelentősen romlik a fogyasztói hangulat az Egyesült Államokban.
A bank azonban arra számít, hogy az ellátási láncokban tapasztalható zavarok enyhülnek majd az év hátralévő részében, így a negyedik negyedévben az évesített negyedéves GDP-növekedés elérheti a hat százalékot, és a javulás a jövő év elején is folytatódik.
A befektetési bank feltételezi, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed is látja a lassulást, és szintén lefelé módosítja majd a növekedési kilátásokat.
A gazdasági növekedés megtorpanásának ugyanakkor vannak pozitív következményei is, mert csökkenhet az inflációs nyomás, és kisebb problémát jelent emiatt a munkaerőhiány, a foglalkoztatás növekedési üteme ugyanis augusztusban tavaly július óta a leglassúbb szintre lassult.
Ráadásul a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet által közölt szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) előzetes augusztusi értéke az elemzők által várt 59,5 pont helyett 55,2 pontra, nyolc hónapja a legalacsonyabbra csökkent az előző havi 59,9 pontról, és harmadik egymást követő hónapban romlik. A feldolgozóipari BMI 61,2 pontra, négy havi mélypontra esett vissza a júliusi 63,4 pontos rekordról a várt 62,5 pont helyett, míg a kompozit BMI értéke 55,4 pontra, nyolc hónapja a legalacsonyabbra csökkent a júliusi 59,9 pontról; a piac 58,3 pontot várt augusztusra.
A delta variáns Ázsia erőteljes gazdasági talpra állását is veszélyezteti – Kínát kivéve, ahol a zéró tolerancia jegyében csírájában fojtják el a vírus terjedését, és a hétvégén már nem is jelentettek újabb fertőzöttet.
A régió gazdaságai számára egyértelműen nagyobb gondot jelent most a koronavírus, mint korábban, elsősorban amiatt, hogy Ázsiában alacsony az átoltottság
– hangsúlyozta a Reutersnek Rob Carnell, az ING ázsiai-csendes-óceáni térségért felelős vezető kutatója, aki emlékeztetett, hogy a a bank már visszavágta Thaiföld, Malajzia, Indonézia, a Fülöp-szigetek és Ausztrália növekedési kilátásait. Fudzsito Norihiro, a tokiói Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities vezető befektetési tanácsadója szerint kétség sem férhet hozzá, hogy a növekedés lelassul majd a harmadik negyedévben, de ennek mértékéről pontos képet majd csak az adatok nyilvánosságra hozatala után kapunk. A világ egyik legfontosabb feldolgozóipari központjának számító Délkelet-Ázsiában júliusban már jelentősen visszaesett a kibocsátás, és ez tovább súlyosbítja a globális ellátási láncban, például a csipellátásban meglévő fennakadásokat.
A lakossági fogyasztás felpörgésének és az állami ösztönzőcsomagnak köszönhetően az első becslésben jelzett 1,5 százaléknál némileg nagyobb mértékben nőtt a német gazdaság a második negyedévben. A szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis jelentése szerint az előző negyedévhez képest 1,6 százalékkal nőtt a szezonálisan és naptárhatással kiigazított GDP az év első három hónapjában mért két százalékos csökkenés után. Éves bázison az első becslésben jelzett 9,6 százalék helyett 9,8 százalékos a bővülés az első negyedévi 3,3 százalékos csökkenés után. A lakossági fogyasztás az április-júniusi időszakban 3,2 százalékkal nőtt az előző negyedévihez képest, míg az év első három hónapjában még 5,2 százalékkal visszaesett. Az export és az import növekedési üteme azonban lassult a második negyedévben az előző három hónaphoz képest: a kivitel 0,5 százalékkal, a behozatal 2,1 százalékkal nőtt az első negyedévi 1,4 és 4,2 százalékot követően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.