Az észtországi techszektor – mely a Skype-tól a Wise-on keresztül a Boltig – számos sikeres vállalat születését tette lehetővé, annak köszönheti sikerét, hogy az ország sosem nyújtott semmiféle különleges kedvezményt a multinacionális cégeknek – nyilatkozta a CNBC-nek Kersti Kaljulaid, az ország elnöke.
Mint elmondta, a multinacionális cégek főhadiszállásukat szeretik az alacsony adókulcsot ígérő országokban megnyitni, és Észtország sosem volt adóparadicsom, mint például a Facebook, a Google és az Apple európai központjának otthont adó Írország. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy Írországhoz – és a szintén alacsony vállalati adókat alkalmazó Magyarországhoz – hasonlóan Észtország sem támogatja a globális minimum adó bevezetését. A vállalati adó egyébként alapesetben a javasolt 15 százalékos globális adónál magasabb, 20 százalékos az országban, ám a rendszeresen osztalékot fizető cégek esetében már csak 14 százalékos.
A főleg ceremoniális feladatokat ellátó államfő az interjú során visszaemlékezett arra, amikor 20 éve a miniszterelnök tanácsadójaként dolgozott és mindenki arról kérdezte, miféle különleges elbírálásra számíthatnak a nemzetközi vállalatok, ám a válaszuk erre mindig az volt, hogy nincs ilyesmire lehetőség. A politikus szerint ez sokat segített abban, hogy a nemzetközi piacon is versenyképes vállalkozásokat termelt ki az alig több mint 1 millió lakosú ország.
Mindemellett Észtország az egyik leginkább technológiabarát ország, amely a kormány működésének számos elemét digitalizálta másoknál jelentősen korábban, így az online szavazást vagy a digitális személyit.
Kaljulaid elmondta azt is, hogy igyekeznek olyan jogi kereteket alkotni, mely biztonságos, ám megengedő az olyan új technológiákkal szemben, mint a bevásárlórobotok, melyeket a Skype társalapító Janus Friis cége, a Starship Technologies gyárt. Elmondta azt is, hogy az ország vállalkozói és programozói oktatásokat tartanak a politikusoknak a világot megváltoztató technológiákról. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a másik Skype társalapító, Jaan Tallinn tart órákat neki és másoknak a mesterséges intelligencia kapcsán.
A politikus szerint az országban köztudott, hogy Tallinn figyelmeztet a veszélyekre és információval látja el az ország vezetőit és elmondta azt is, hogy a programozó aggodalmai nem feltétlenül alaptalanok a születő technológiákkal kapcsolatban.
A CNBC megkérdezte Tallinnt is az ügyben, aki elmondta, hogy a mesterséges intelligencia azért még mindig eléggé szűk keretek között működőképes és leginkább annak katonai felhasználása aggasztja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.