Negatívba fordult a közép európai országok külkereskedelmi mérlege júliusban. A hétfőn napvilágot látott lengyel adatok azt mutatják, hogy a tavaly év eleje óta tartó erős pozitív tartományból júliusban hirtelen megbillent a mérleg az ellenkező irányba.
Lengyelország 714 millió eurós külkereskedelmi mérleg hiányt könyvelt el júliusban, ami hatalmas zuhanást jelent, hiszen az előző hónapban még 761 millió eurós többletet mutattak a számok, de áprilisban 1300, míg tavaly novemberben 2097 millió eurós többlet is előfordult. Hasonló tendencia figyelhető meg a cseh, a szlovák és a magyar adatokban is.
Csehországban már júniusban mínuszba esett a mutató, majd júliusban tovább ereszkedett, míg Szlovákiában a júniusi 240 millió eurós többlet fordult 11 millió eurós hiányba, Magyarországon pedig a júniusi 627 millió eurós többletet sikerült júliusban 183 millió eurós mínuszba lökni.
A térségben tapasztalt júliusi mérleghiány annak tulajdonítható, hogy a csiphiány miatt akadozó járműgyártás lassította az export euróértékének növekedését. Emellett a beruházások és a fogyasztás élénkülése növelte a belső keresletet, ezzel pedig nőtt az import euróértéke.
A kivitel kilátásai azonban továbbra is kedvezőek, mivel a korlátozások feloldásával jelentősen élénkülnek a térség külpiacai. Az itt domináns német ipari vállalatok, és különösen az autógyártók exportkilátásai biztatók, az új megrendeléseik értéke rekordszinten áll. Ugyanakkor a csipek és más alkatrések hiánya mellett az is korlátozhatja a külkereskedelmi mérleg többletének növekedését a térségben, hogy az energia- és nyersanyagárak emelkedése miatt romlott az export–import értékének aránya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.