Elismerik a bukaresti hatóságok, hogy lehetetlen küldetésnek számít hazacsalogatni a külföldre távozott román állampolgárokat, és hogy a munkaerőhiányt csakis EU-n kívüli munkavállalókkal képesek pótolni. A külföldön élő román vendégmunkások által hazautalt pénz tavaly meghaladta a Romániába áramló külföldi közvetlen tőkeberuházások értékét.
Egyszer s mindenkorra abba kell hagynunk az országból elvándorolt munkaerő gyászolását!
– szögezte le a napokban a munkaerő-migráció és ennek menedzsmentje témájában rendezett bukaresti konferencián a román kereskedelmi és iparkamara elnöke. Mihai Daraban rámutatott, a romániai üzleti szféra számára a munkaerődeficit jelenti az egyik legnagyobb kihívást az elmúlt években, éppen ezért a köztestület gazdasági érdekképviseletként folyamatosan azt szorgalmazza, hogy a mindenkori kormányok lazítsanak a külföldi vendégmunkások alkalmazásának szabályozásán. Ez a lobbitevékenység eddig sikeresnek bizonyult, hiszen a bukaresti munkaügyi minisztérium 100 ezer munkavállalási vízumot kíván kiállítani 2022-ben nem uniós országok munkavállalói számára – négyszer annyit, mint ebben az évben.
A kamaraelnök felhívta a figyelmet, hogy miközben évtizedekkel ezelőtt Olaszországból és Portugáliából áramlott a munkaerő Németországba és az észak-európai államokba, jó ideje a romániai munkaerővel történik ugyanez. Mégpedig oly mértékben, hogy az elmúlt három évtizedben több mint 4 millió román állampolgár távozott külföldre (az elvándorlás tekintetében világviszonylatban csupán Szíria előzi meg Romániát), többségük az aktív lakossághoz tartozik, az ország népessége pedig 19,1 millióra csökkent. Miközben a 2000-es évek elején Románia a szakképzett és megfelelő számú munkaerővel tudta bevonzani a külföldi beruházókat, mára már nem dicsekedhet ezzel.
A jövő felé kell fordulnunk és pótolnunk kell a hiányzó munkaerőt, még akkor is, ha Romániában jelenleg kétmillió munkaképes állampolgár van, aki nem dolgozik. Amíg az a kétmillió munkaképes ember ráébred a valóságra, addig is a főleg Ázsiából érkező szakképzett munkaerőt kell igénybe vennünk
– hangoztatta Mihai Daraban, hozzátéve, a vállalatok idei munkaerőmérlege szerint 100 ezer dolgozó hiányzik a romániai munkaerőpiacról.
Beszédes egyébként, hogy a legfrissebb adatok szerint tavaly a külföldön élő román vendégmunkások voltak a „legnagyobb befektetők” Romániában a hazautalt pénzek révén, miután az összeg az elmúlt tíz évben először haladta meg a Romániába áramló külföldi közvetlen tőkeberuházások értékét. A Ziarul Financiar román gazdasági napilap az Eurostat adataira hivatkozva közölte,
tavaly a 3,6 millióra becsült román vendégmunkás küldte haza a legtöbb pénzt, 3,422 milliárd eurót az uniós tagállamok vendégmunkásai közül.
Őket követték a spanyolok, a lengyelek és az olaszok. A külföldön élő románok által utalt pénzek 7,1 százalékkal csökkentek 2019-hez képest, tavalyelőtt a románok 3,682 milliárd eurót küldtek haza.
Tavaly a külföldi közvetlen tőkeberuházásokból valamivel több mint 3 milliárd euró áramlott a román gazdaságba, így a vendégmunkásoktól érkezett pénz meghaladta a tőkeberuházások értékét; legutóbb 2011-ben fordult elő hasonló helyzet. 2020-ban a külföldi tőkeberuházások értékét jelentősen visszavetette a koronavírus-járvány: csaknem 42 százalékkal csökkent éves összevetésben. Idén ismét lendületet vettek a tőkeberuházások, az első tíz hónapban több mint háromszorosára, 6,881 milliárd euróra nőttek a tavalyi év azonos időszakához képest. „Hangsúlyt kaphatott az a jelenség, amit mi nemzetközi vállalkozásnak nevezünk. A pandémia felgyorsíthatta azoknak a külföldön élő románoknak a terveit, akik valamilyen üzletnek akartak nekivágni az országban” – nyilatkozta a lapnak Dumitru Sandu szociológus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.