Miközben az amerikai fogyasztói hangulat kilenc hónapos mélypontra zuhant és egyre gyorsabban nőnek az árak is a tengerentúlon, a költekezés üteme nem csökken – írja a Financial Times.
A lap szerint a Bank of America ügyfelei betéti és hitelkártyáik segítségével 20 százalékkal többet költöttek novemberben a tavalyinál és 28 százalékkal többet a 2019-esnél, ráadásul azt követően, hogy 2018 és 2019 is 10 százalékos növekedést mutatott.
Hasonló folyamatról számoltak be más nagy amerikai bankok is, így a Wells Fargo és a Citigroup is rekordmértékű költekezésről számolt be. A JPMorgan működési igazgatója, Daniel Pinto is csatlakozott a kórushoz, az ő bankjának ügyfelei a legfrissebb adatok szerint 17 százalékkal költenek többet hitelkártyájuk terhére, mint a járvány előtt.
A hanyatló fogyasztói bizalom általában visszafogott költekezéssel is jár, éppen ezért a bankárok és a közgazdászok értetlenül állnak a történések előtt, amit részben magyarázhat csak az, hogy a fogyasztók megtakarításai az állami segélycsomagok után lehetővé tették a magasabb árak elfogadását.
Az átlagos bankszámla-egyenleg az Egyesült Államokban még mindig 20 és 35 százalék közötti mértékben magasabb a járvány előttinél,
de látható, hogy az alacsonyabb jövedelműek körében már fogytán vannak a tartalékok. Éppen ezért a hitelek iránti kereslet is megélénkült és elérte a 2019-es szintet.
A lehetséges magyarázatok között több minden is szerepelhet, melyek között megtalálható az, hogy a fogyasztók abban bíznak, hogy szükség esetén a kormány újra közbelép, esetleg a munkaerőhiány kapcsán számítanak jövőre magasabb bérekre vagy épp csak az ellátási láncokkal kapcsolatos riogatások hatására korábban kezdték meg a karácsonnyal kapcsolatos vásárlásokat.
A folyamatos drágulás is a költekezés mellett hathat, hiszen könnyen lehet, hogy a fogyasztók igyekeznek minél több mindent megvásárolni, mielőtt a termékek ára még tovább emelkedik – ezzel is tüzelve az inflációs hullámot.
A jelenlegi, koronavírus-járványt követő fellendülés furcsaságai közé tartozik az a jelenség is, amire Paul Krugman hívta fel a figyelmet, hogy miközben a fogyasztók összességében gyengének látják a gazdaság helyzetét, saját helyzetüket pozitívan értékelik.
A közgazdászok körében az inflációt kísérő élénk viták győztesének szerepében tetszelgő Larry Summers – akit sokan vádolnak a 2008-as válságot követő elégtelen élénkítés felelőseként – szerint az elszabaduló árakat a koronavírus-járványt kezelni hivatott intézkedések okozták. Híres jóslata , mely szerint három lehetőség van – a stagfláció, az elszabaduló árak miatt túl erősen fékező Fed által kiváltott recesszió és a kedvező esetben bekövetkező puha fékezés – hiába igyekezett minden lehetőséggel számolni, pont a ténylegesen bekövetkező – magas növekedés magas inflációval – helyzetet nem jósolta meg.
Ugyanakkor abban a vita legtöbb szereplője egyetért, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetre nehéz korábbi példákat találni. A legújabb bankkártya használati adatok sem tesznek igazságot az ügyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.